4. ULUSLARARASI KONGRE SONUÇ RAPORUMUZ

 

4. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ VE
EŞ ZAMANLI 20. APİSLAVİA KONGRESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

5-9 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılan 4. Uluslarararı Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi ve eş zamanlı 20. Apislavia Kongresini değerlendirme raporu için Birliğimiz ile irtibata geçiniz. 0-252-2126485

ULUSLARARASI BAL YARIŞMASI SONUÇLARI

 

4. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ eşzamanlı olarak 20. APISLAVIA KONGRESİ ULUSLARARASI BAL YARIŞMASI
Önceki kongrelerimizden farklı olarak, kongremizde bu sene Uluslararası Bal Yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya 8 farklı ülkeden (Türkiye, Kazakistan, Slovakya, Bulgaristan, Tacikistan, Kırgızistan, Romanya, Ukrayna) 140 yarışmacı katılmıştır. Yarışma 4 ayrı kategoriden oluşmuştur.
Bunlar; Çam Balı, Çiçek Balı, Petek Balı ve Farklı Orijinli Ballar kategorileridir. Yarışmaya konu olan balları değerlendiren 10 kişilik jüri, öncelikle duyusal değerlendirme (Görünüş, Tat- Aroma, Yapı- Yoğunluk, Renk, Koku) yapmış ve bu değerlendirmeyi geçen balların Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi Merkez Laboratuarı’nda kimyasal analizleri (Balda C4 şeker oranı, Prolin, Nem, pH ve serbest asitlik, İletkenlik, Antibiyotik analizleri) yapılmıştır. Bu anlamda, 4 farklı kategoride ilk üçte dereceye giren ballara ödülleri verilmiştir. Böylece, Uluslararası Bal Yarışması ile dereceye giren girmeyen tüm katılımcıların balları uluslararası vitrinde kendini tanıtma fırsatı bulmuşlardır.

Yarışmada dereceye giren katılımcılar:
Çam Balı Kategorisi:
1- RR04649173033- Sabahattin YARAŞLIOĞLU- MUĞLA (Marmaris- Osmaniye, Kızılçam Balı)
2- RR04649172821- Nevzat DALDAL- ÇANAKKALE (Bayramiç- Kızılçam Balı)
3- RR04649172562- ERDAL KARACA- MUĞLA (Ortaca- Sarıgerme, Kızılçam Balı )
Petek Balı Kategorisi:
1- RR04649172975- Nizamettin Sarıkaya- ÇANAKKALE (Bozcaada)
2- RR04649172753- Hasan GÜMÜŞ- KAHRAMANMARAŞ (Elbistan-Nurhak Yaylası)
3- RR04649173095- Talbi SHOEV- TACİKİSTAN
Çiçek Balı Kategorisi:
1- RR04649172845- Fatih BAKİ- İZMİR (Erzurum- İspir- Yedigöl Köyü)
2- RR04649173026- Metin ÇETİN- ANKARA (Ayaş)
3- RR04649173712- Oleg DUNDYTCH- KAZAKİSTAN
Farklı Orijinli Ballar Kategorisi:
1- RR04649173057- Kazım KARAKETOV- KIRGIZİSTAN (Herbs Mountain)
2- RR04649172944- İbrahim MERAL- ÇANKIRI (Alanpınar- Kekik- Geven Balı)
3- RR04649172890- Zafer MİNTA- ANTALYA (Beydağları- Kumluca, Kekik- Geven
Balı)

4. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ YAPILDI

 

4. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ EŞZAMANLI OLARAK 20. APISLAVIA KONGRESİ GENEL BİLGİLER
“4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi eşzamanlı olarak 20. Apislavia Kongresi” Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Apislavia Arıcılar Birliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı ortaklığında, 05 – 09 Kasım 2014 tarihleri arasında, 29 farklı ülkeden (Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Polonya, Porto Riko, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, Tacikistan, Tunus, Ukrayna, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Yunanistan, İtalya) ve ülkemizin hemen hemen tüm illerinden 1450’i konaklamalı, 420’si günübirlik olmak üzere, günlük yaklaşık 1870 kişinin katılımlarıyla Fethiye- Ölüdeniz Liberty Lykia Otel’de gerçekleşmiştir.
Muğla Ticaret Borsası, Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası, Fethiye Belediyesi, Muğla Petek, Çalcalar Gıda kongremizi her anlamda destekleyen kuruluşlardandır.
Kongrede 73’i sözlü, 98’ü poster olmak üzere toplam 171 bildiri sunulmuştur. Letonya, Ukrayna, Almanya, Slovenya, ,İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Belarus, Cezayir, Hindistan, Kırgızistan, Finlandiya, Romanya, İran, Fas ve Sudan’dan olmak üzere 16 ülkeden bilim insanları bildirileri ile ülkelerini temsil etmişlerdir. Kongrede sunulan tüm bildirilerin geniş özetlerinin toplandığı Bildiriler CD’si kongre öncesinde çoğaltılarak katılımcılara dağıtılmıştır.
Kongre, sektörün tüm paydaşlarını buluşturmuş, arıcılarımız teorik bilgi edinmelerinin yanı sıra uygulama ile ilgili konularda da deneyimlerine katkı sağlamıştır. Arı Yetiştiriciliği ve Polinasyon, Apiterapi ve Apiterapi Ürünleri, Arı Sağlığı ve Hastalıkları, Çam Balı Üretim Alanları ve Yöresel Ballar, Arı Biyolojisi- Islah ve Ana Arı Yetiştiriciliği, Dünya ve Türkiye Arıcılığının Yapısal Analizi ve Sorunlar, Arıcılık ve Ekonomi başlıklı oturumlarda sözlü bildiriler sunulmuştur. Konunun uzmanları tarafından bal üretiminde ana arının önemi, antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının arı sağlığı ve özellikle insan sağlığı yönünden tehlikeli boyutları, çam balı üretim alanlarının oluşturulması, ormanlarımızın arıcılarımızın hizmetine bilimin öncülüğünde sunularak bal ormanlarının kurulması, apiterapinin insan sağlığı yönünden önemi, pazarlama ve markalaşmanın önemi detaylı şekilde tartışılmıştır. Bu sene kongremizde apiterapi ürünlerine ayrıca önem verilmiştir. Ayrıca bu yıl ilk defa fiili şartlarda üretim metotları üreticilerimiz tarafından sunulmuş ve diğer üreticilerle buluşturulmuştur. Bu anlamda üreticilerimiz her zaman dinleyici değil anlatan da olacaktır. Kongre sürecinin değerlendirilmesi düzenleme kurulu tarafından kongrenin son oturumunda gerçekleştirilmiştir.
Kongremizi Slav ülkelerinin kurduğu Apislavia Arıcılar Birliği ile yapmış olmamız ülke arıcılarımız ve Apislavia ülke arıcıları ile kaynaşmasına neden olmuştur. Üç dilde (Türkçe, İngilizce ve Rusça) simültane tercüme yapılmıştır. Bu anlamda da gerek bilimsel sunumlarda gerekse çalışma gruplarında 30 ülkenin kaynaşması sağlanmıştır.
Kongremizde, Dünya ve Türkiye arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları, konularında uzman olan ulusal, uluslararası akademik kariyer sahibi bilim insanları ve kurum
yetkililerinin katılımı ile çalışma grupları oluşturulmuştur. Bildiri konuları ile aynı konu başlıkları altında iki ayrı salonda üç gün boyunca çalışma grupları oluşturulmuş, sorunlar dile getirilmiş ve çözümler aranmıştır. Çalışma gruplarının oturum süreleri katılımcılar tarafından belirlenmiştir. Oturumlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri dönüşümlü olarak katılmışlardır.
Geçen yıllardan farklı olarak kongremizde “Sektör Konuşuyor” isimli bir panel düzenlenmiştir. 7- 8 Kasım tarihlerinde bilimsel sunulardan sonra gerçekleştirilen bu panele başta üreticilerimiz olmak üzere tüm arıcılık sektörü katılım sağlamıştır. Arıcılık sektörü sadece üreticilerden değil, İl Arı Yetiştirici Birlikleri, Bal Üretici Birlikleri, Bal Paketleme Firmaları, Arı Ürünleri Üreten Firmalar, Arıcılar, Kovancılar, Malzeme Üreticileri, Petek Üreticileri, Kamu Kurumları, Yetkilileri, Bankalar ve Kredi Kuruluşları, Bilim İnsanları, Akademisyenler ve Sanayicilerden oluşmaktadır. Bu panel tüm arıcılık sektörü için büyük yarar sağlamıştır. Burada herkes fikirlerini açıkça dile getirmiş ve sorunlara çözümler aranmaya çalışılmıştır. Kongrenin otel ortamında düzenlenmiş olması bu açılardan büyük avantaj sağlamış, kongre süreci adeta bilim kampına dönüşmüştür. Gerçekleştirilen bu konsept, gerek yerli bilim insanları ve arıcılarımız tarafından gerekse yabancı konuklarımız tarafından çok olumlu ve verimli bulunmuştur.
Önceki kongrelerimizden farklı olarak, bu sene kongremizde Uluslararası Bal Yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya 8 farklı ülkeden 140 yarışmacı katılmıştır. Yarışma 4 ayrı kategoriden oluşmuştur. Bunlar; Çam Balı, Çiçek Balı, Petek Balı ve Farklı Orijinli Ballar kategorileridir. Yarışmaya konu olan balları değerlendiren 10 kişilik jüri, öncelikle duyusal değerlendirme yapmış ve bu değerlendirmeyi geçen balların Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi Merkez Laboratuarı’nda kimyasal analizleri yapılmıştır. Bu anlamda, 4 farklı kategoride ilk üçte dereceye giren ballara ödülleri verilmiştir. Böylece, Uluslararası Bal Yarışması ile dereceye giren girmeyen tüm katılımcıların balları uluslararası vitrinde kendini tanıtma fırsatı bulmuşlardır.
Ayrıca, arıcılık sektörü konusunda faaliyet gösteren yurtiçinden ve yurtdışından firmalar ürünlerini ve çalışmalarını açılan stantlarla tanıtmışlardır. Toplantı salonlarının bulunduğu kongre merkezi fuaye alanı, fuar alanı olarak planlanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışından sektör ile ilgili firmalar 30 adet stand alarak kongreye katılmışlardır. Arıcılarımız gelişen teknolojiyi inceleme ve alışveriş etme fırsatı bulmuşlardır. Sektör paydaşlarının da birbiri ile kaynaşması ve birbirine yön vermesi de sağlanmıştır.
4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi eşzamanlı olarak 20. Apislavia Kongresi sadece arıcılık sektörüne hizmet etmekle kalmamış, ayrıca yurtdışından 29 ülkeden 490 kişinin katılımı ile turizm sektörüne de katkı sağlamıştır. Bu anlamda ilimizin turizm potansiyelini de öne çıkarmıştır. Kongremizin son gününde düzenlenen turlarla da Fethiye ilçemizin turistik mekanları katılımcılara gezdirilmiştir. Kongremiz, Muğla’da 30 ülkeyi bir araya getirerek gerek arıcılık gerekse turizm sektörüne katkı sağlayan tek etkinliktir.

MUĞLA ÇAM BALI ÜRETİM ALANLARI ÇALIŞTAYI

 

MUĞLA ÇAM BALI ÜRETİM ALANLARI ÇALIŞTAYI ( 20-21 EKİM 2014)
Ülke arıcılığımızın tarihsel sürecinde çam balı üretim sahalarından, arıcılarımız, konaklama sınırı tanımadan konaklama yaparak üretim sürecine katılmışlardır. İlimizdeki misafir arıcılarımız evlerindeki gibi rahat etmeleri sağlanmıştır. Bundan sonrada arıcılarımızın en rahat şekilde üretime katılmaları için her türlü önlemler alınması yolunda da çalışmalar yapılmaktadır. Dünya çam balı üretiminde rakipsiz bir ülke olmamızın yanında, yine dünya bal pazarında çam balımız limitsiz bir talebi olduğu görülmektedir. Ancak gerek kalite gerekse verimlilik konusundaki olumsuzluklar, her geçen yıl dünya bal pazarındaki yerimizin kaybolmasına neden olmaktadır.
Floral kaynakları bakımından ülkemiz ballı bitkilerin yarısına ulaşamayan ülkelerin, bal pazarında en ön sırada yer aldığını görmekteyiz. Yine bu ülkelerin koloni verimliliği, bizimle kıyaslanmayacak ölçüde olduğunu görmek, bizim ülke arıcılığımızı irdelememiz gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu noktadan hareketle Çam pamuklu koşnili konusunda fiili şartlarda, engin tecrübeye ve bilgi birikimine sahip üreticiler olarak ülkemiz arıcılığından sorumlu kurum ve kuruluşları, Muğla'daki üretim sahalarında yaşanan ve yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne ivedilikle geçmek ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla 20-21 ekim 2014 tarihlerinde birliğimizin ev sahipliğinde Muğla Bölgesi Çam Balı Üretim alanları Çalıştayı düzenlenmiştir.
Çalıştaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü Kanatlılar ve Küçükevciller Daire Başkanı Hakan ÖZTÜRK, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, OGM Daire Başkan Yardımcısı İsa SERTKAYA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden Belgin GÜNBEY, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif EKİCİ, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü Yüksel YANMADIK, TAB Yönetim Kurulu Başkanı Bahri YILMAZ ve Yönetim Kurulu ile İl Birlik temsilcileri ve Çevre İllerden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü personelleri katılım sağlamıştır.
Çalıştayın ilk gününde tüm giderleri birliğimiz tarafından karşılanan ‘Muğla Yöresi Kızılçam Ormanlarında Çam Balı Üretiminin Sürdürülebilirliği ve Karşılaşılan Sorunların Giderilmesi Projesi’ sunumunu Proje Yürütücüsü Prof.Dr. Mustafa AVCI yapmıştır. Ayrıca yine ilimizde yürütülen ‘Muğla İli Arı Konaklama Noktaları Sayısallaştırılması Projesi’ sunumu Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Enver AYDIN gerçekleştirilmiştir. Sunum programının son bölümünde Birlik Başkanımız Ziya ŞAHİN ‘Muğla Çam Balı Üretim Alanları Mevcut Durum Raporu’ Sunumunu yapmıştır. Çalıştay programı çerçevesinde katılımcılara teknik tur düzenlenerek (Kıran, Akyaka, Turnalı bölgesi) sorunların yerinde tespiti yapılmıştır.
Çalıştayın ikinci gününde ise yapılan sunumlar ve çalışmalar neticesinde tespit ve gözlemlerin değerlendirilmesi, sorunların çözümü ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve yapılacak çalışmalarda paydaşlar belirlenerek çalıştay sonuçlandırılmıştır.
Birliğimiz ev sahipliğinde gerçekleşen bu çalıştayda bölgemizde çam balı üretim alanlarındaki tüm sorunlar masaya yatırılmış ve çözüm konusunda yapılması gereken çalışmaları içeren bir karar metni hazırlanmıştır.

 

 

MİLAS AKÇAKAYA'DA ORMAN YANGINI

 

MİLAS AKÇAKAYA MAHALLESİNDE ORMAN YANGINI
22.08.2014 tarihinde 13:30 sırlarında Muğla İlimizin Milas İlçesi Akçakaya Mahallesinde çıkan orman yangını, 18 kilometrelik alanda etkili olmuştur. Orman yangının henüz çıkış sebebi bilinmemektedir. Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerinin tespitleri doğrultusunda 400 hektar tarım arazisi (özellikle zeytinlikler) ve 500 hektarlık orman arazisi bununda 180 hektarlık alanın Kızılçam alanlarının zarar gördüğünü belirttiler. Akçakaya mahallesinde başlayan orman yangını Gürçeğiz Mahallesi, Türkevleri mahallesi ve Fesleğen Mahallerinde de zararlara sebep olmuştur, ayrıca 18km uzaklıkta olan Turizm alanı olan Ören beldesini tehdit etmiştir. Orman yangının bölgede bulunan arılı kovanlarının zarar tespitleri de yapılmaktadır. MAYBİR personellerinin tespitleri doğrultusunda yaklaşık olarak 600 arılı kovanın zarar gördüğü tespit edilmiştir. Fakat beklenenden daha fazla zarar olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

ARI KAMYONU DEVRİLDİ

 

ARI KAMYONU DEVRİLDİ
25 Ağustos 2014 tarihinde saat 05:00 civarında Kadir Yuvalı yönetimindeki 03 DD 567 plakalı arı kovanı yüklü kamyon, Konya Akşehir'den Muğla Datça Emecik Mahallesine Kaya YANIK ve Mustafa ÖZEN'e ait olan arıları götürürken, Muğla-Marmaris karayolu Gökçe mevkisinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kazada yaralanan sürücü kurtarılırken kamyondaki 210 arı kovanı etrafa saçıldı. Kamyonda bulunan kovanlar tamamen yola savrulduğu için, yol yaklaşık olarak 3 saat trafiğe kapatılmıştır. Görevliler, çevreye dağılan arılar nedeniyle kaza yerine yaklaşmakta zorlandı, yoldan geçenler de arılardan etkilendi. Kurtarma girişimlerinin sonuçsuz kalması üzerine Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği'nin girişimleriyle bölgeye arı maskesi giyen yaklaşık 20 arıcı getirildi. MAYBİR, koordinasyonunda gelen arıcılarımız kaza yapan üreticilerin kovanlarını toplayarak uygun bir yere indirdiler.
Kaza yapan üreticilerin yaklaşık olarak 100 adet kovanları telef olmuştur. MAYBİR, olarak kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 

ARICILIK KURSİYERLERİ HİZMET BİNAMIZDA

 

ARICILIK KURSİYERLERİ HİZMET BİNAMIZDA
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Muğla İŞ-KUR ve Muğla Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa olarak düzenledikleri "Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi " ulusal eylem palanı çerçevesinde düzenlenen kurslarda; eğitim gören kursiyerler hizmet binamızı ziyarete gelmişlerdir. Ayrıca yapılan ziyarette kursiyerlere birliğimizin teknik personelleri tarafından arıcılık ile ilgili teknik bilgiler aktarılmıştır.
Bayan kursiyerler hizmet binamızda yer alan " Muğla Arıcılık Müzemizi" ziyaret etmişlerdir. Geçmişten günümüze arıcılığın mevcut durumları konusunda bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliğimizin kurulduğu yıldan bugünümüze kadar yapmış olduğu faaliyetler anlatılmıştır.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen kurslarda, MAYBİR personellerinden Gıda Mühendisi Yasin KIRGIZ ve Veteriner Hekim Sezai ERGİNOĞLU bazı köylere giderek ilimiz arıcılığı, MAYBİR faaliyetleri ve sivil toplum örgütlerinin önemi hakkında bilgiler verilmiştir.

KREŞ ÖĞRENCİLERİ BİRLİĞİMİZ ZİYARET ETTİ

 

KREŞ ÖĞRENCİLERİ BİRLİĞİMİZ ZİYARET ETTİ
Birliğimiz personellerinden Veteriner Hekim Sezai ERGİNOĞLU'nun kızının okulu olan Muğla Kız Meslek Lisesi Kreş öğrencileri birliğimiz hizmet binasını ve birliğimize ait olan "Özel Muğla Arıcılık Müzemizi" ziyarete gelmişlerdir.
Müzemize ziyarete gelen öğrenciler arıcılık ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir ve ayrıca arıların bal yolculuğu ve bal üretiminin tüm aşamaları kendilerine anlatılmıştır. Özellikle müzemizde yer alan animasyonlar ve figürler öğrencilerimizin oldukça dikkatlerini çekmiştir ve ilgi ile takip etmişlerdir.
MAYBİR olarak amaçlarımızın başında arı ve bal ile ilgili halkımızı bilinçlendirmektir. Ülkemizde bal ürünleri üzerine yapılanların medya kanallarında veya basında çok fazla yer almadığı için, birliğimizin doğru balın nasıl ve hangi koşullarda üretildiğini anlatmak amacı ile kurmuş olduğumuz "Arıcılık Müzemizde" ziyaretçilere anlatmakla sorumluyuz.

ISLAH PROJEMİZİN 2014 ÇALIŞMALARI

 

MUĞLA ARISININ ISLAH PROJEMİZİN 2014 ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR

“Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğüne Karşı Direnç Geliştirmesi Projesi” çalışmaları 2014 yılında da devam etmektedir. 2011 yılı Kasım ayında başlayan projemizin 3 yıl olan süresi Kasım 2014 tarihinde bitecektir. MAYBİR olarak projemizin katkılarını ve başarı oranın belli olmasından dolayı çalışmalara kendi imkanları ile devam edecektir.
2014 yılında  çalışmalarımız Antalya ili Alanya ilçesinde hijyenik testler ile başlamıştır, yapılan testler sonucunda arılarımızda önceki senelere oranla daha fazla aşama kaydettiği test sonuçlarında belirginleşmiştir. % 70 oranında kovanlarımızda hijyenik özelliklerinde artış meydana gelmiştir.
Yapılan bu çalışmalar sonucunda  damızlık ana arı üretmek amacı ile proje yürütücümüz tarafından verilen kovanlardan damızlık ana arı üretimine başlamış bulunmaktayız. Üretilen damızlık ana arılar yine iki gruba bölünmüştür.   Yapay tohumlama ve doğal döllenme olarak gruplara ayrılan ana arılarımız  daha önceki yıllara oranla tüm kayıtları tutulmuştur ve karşılaştırmalardan sonra sonuçlar değerlendirilmiştir ve çıkan sonuçlar önceki senelere oranla % 70 ve üzerinde çıkmıştır.
Yapılan bu çalışmalarımızın hepsi kayıt altına alınmaktadır, ayrıca videolar ve resimler ile kayıtları tutulmaktadır.
2014 yılında yapılan yapay tohumlama çalışmalarımızda Yrd. Doç.Dr. Devrim OSKAY önderliğinde, Gıda Mühendisi Övgü FEREK, Arıcılık Teknikerlerimiz Hasan GÜREŞÇİ ve Erdem SERDAR yapay tohumlama çalışmalarını yürütmüşlerdir.
Ayrıca Bakanlığımız tarafından Islah Projemiz için MAYBİR’e tahsis edilen izole bölgemizde (Fethiye İlçesi İncirköy Mahallesi) yapay tohumlama çalışmalarını yürütmek amacı ile bölgeye konteynır yerleştirilmiştir. Bunun yanında tam bir yapay tohumlama merkezi kurmak adına bir istasyon oluşturulmuştur ve oluşturulan istasyona arılarımız için faydalı olan bitkiler ekilerek arıların faydalanması için ve çalışmaların daha sağlıklı yürütülmesi için tüm imkanlar sağlanmıştır.  

ISLAH EDİLMİŞ ANA ARI SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

 

ISLAH EDİLMİŞ ANA ARI SATIŞLARI DEVAM EDİYOR

MAYBİR olarak TAGEM tarafından desteklenmiş olan “Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirmesi Projesi” kapsamında 2014 yılında yapılan çalışmalar neticesinde hijyenik özellik gösteren arılı koloni sayımızda başarı oranı artmıştır. Yapılmış olan bu çalışmaları üreticilerimiz ile buluşturmak amacı ile ilimiz içerinde ana arı üretimi yapan üreticilerimizle sözleşme imzalanmıştır.
MAYBİR ile ana arı üreticileri arasında yapılan protokoller çerçevesinde,  MAYBİR ıslah projemizde 2014 yılında yapılan testlerde en iyi hijyenik özellik gösteren ve bunun yanında diğer özellikler yönünden seçilen kovanlardan 4’er  adet damızlık kovanlar sözleşmeli üreticilerimize verilmiştir ve MAYBİR tarafından verilen kovanlardan ana arı üretimi yapmaktadırlar.  
Ana arı üreten üreticilerimize Fethiye ilçemizden 2 üretici, Milas ilçemizden 1 üretici ve Köyceğiz ilçemizden 1 üretici, MAYBİR  tarafından kendilerine verilen  damızlık kovanlardan ana arı üretimi yapmaktadırlar. Yapmış oldukları üretimleri birliğimiz kanalı ile üreticilere ulaştırmaktayız. Yapılan bu çalışmalarda tüm sorumluluk birliğimizdedir. Yapılan üretimlerde kontrolleri düzenli olarak birliğimiz teknik personellerimiz tarafından yapılıyor ve satışa hazır hale gelen ana arıların 2014 yılı boyalı olup olmadığı ve fiziksel muayenesi yapıldıktan teslim edilmektedir. 
Ayrıca MAYBİR güvencesi ile verilen ana arıların belirli bir zaman sonra kontrolleri yapılarak yumurtlayıp yumurtlamadığı tespit edilerek yumurtlamayan ana arılar karşılanmaktadır.

ARI KONAKLAMA NOKTALARININ SAYISALLAŞTIRILMASI PROJESİ

 

ARI KONAKLAMA NOKTALARININ SAYISALLAŞTIRILMASI PROJESİ
Muğla İlimizde arı konaklama alanlarında yaşanan yığılmaların önüne geçmek ve çam balı üretim alanlarından daha fazla faydalanmak amacı ile Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanarak GEKA tarafından desteklenen  "Muğla Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi"  çalışmalarına başlanmıştır ve veri tabanında yüklenmiştir.
Yapılan çalışmalarla bugüne kadar, Muğla'da 260 köy ve 365 mevkideki 3 bin 506 konaklama noktasının coğrafi koordinatları ve afetlerde kolonilerin zarar görebileceği riskli konaklama alanları tespit edilerek bu alanların işaretlemesi yapıldı.
Proje tanıtım toplantısına Muğla Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, Menteşe Kaymakamı Zeki ARSLAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif EKİCİ, Şube Müdürleri, GEKA Genel Sekreteri Süleyman ALATA, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, "Muğla çam balı üretimi uzun yıllar ortalaması 20-25 bin tondur. Muğla'da 25-30 bin kişi bu sektörden ekmek yiyor. Muğla'da bal rekoltesi ne zaman düşer ise, Türkiye'de de bal ihracatı duruyor. İstatistikler bunu gösteriyor. Biz MAYBİR olarak çam balı üretiminin arttırılmasına yönelik çalışma içine girdik. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğümüzün katkıları, kendi imkanlarımız ve Isparta Orman Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Avcı önderliğinde 2 yıl süren bir çam balının sürdürülebilirliği projesi ürettik. Projemizde çam balı üretilen bir ağacın ekonomik ömrü 50 yıldan 160 yıla çıktı. Muğla'da toplam ormanlık alana baktığımızda 1 milyon 334 bin 645 hektar. Basralı orman alanı ise 61 bin 403 hektar. Yani biz 61 bin hektardan bu kadar bal üretebiliyoruz. Daha arttırılabilecek yüzde 10'luk bir kapasite var. Muğla'daki verimli orman alanlarına baktığımızda yüzde 8,91. Bu da gösteriyor ki, bu oranı yüzde 20'ye çıkarabilecek kapasitemiz var. Bu ormanlık alanlardan kimler faydalanıyor. 900 bin arı kovanı ve il dışından gelen 2,5 milyon arı kovanı faydalanıyor. Yerli ve diğer illerden gelen arıcılarımız ile hektar başına düşen koloni sayısı çok çok az. Bu konuda sıkıntılarımız var. Bunun için hektar başına düşen kovan sayısını hesap etmeden arı konaklama noktalarını belirlemek mümkün değil" dedi.
MAYBİR Başkanı Şahin, yerel arıcıların korunması gerektiğinin altını çizerek, "Muğla arıcısını köylere hapsetmememiz gerekiyor. Bunun için Ağustos ayını görerek bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Yerel arıcıların korunmasını önemsiyoruz. Proje uygulanırken önerilerimiz de olacak. Birincisi basralı orman alanları genişletilmelidir. Basralı orman alanları en azından yüzde 15'e çıkarılmalıdır. Bu konuda Sayın Bakanımız bizlere 2012 yılındaki kongremizde söz vermişti. İkincisi verimlilik esas alınacağı için il dışından gelecek arıcılarımızın, altını çizerek söylüyorum, yerleşim müsaadesi 1 Eylül tarihinden itibaren verilmelidir. 1 Eylül tarihine kadar yerel arıcılar oturmalı ve kendi programlarını yapmalıdırlar. Dışarıdan gelen arıcılarımız da petek balını alarak Eylül sonunda geliyor. Bizler başka illere gittiğimiz zaman önce yerli arıcılar oturuyor, sonra bizler oturuyoruz. Üçüncüsü orman teşkilatının uygun bulacağı yerlerde arı yerleşim noktaları yapılmalıdır. Diğer konu da projede arı konaklama noktaları belirlenmiştir. Ancak aynı arı konaklama noktalarında maden ocakları var. Maden ocaklarının bulunduğu alanlarda bizim çam balı üretmemiz mümkün değil. Madenlerden çıkan toz bala bulaşıyor ve arıları öldürüyor" dedi.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif EKİCİ, "Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklediği ve Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman İşletme Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü projede, Muğla'da 260 köy ve 365 mevkideki 3506 konaklama noktasının coğrafi koordinatları işaretleme işlemi başarı ile uygulanmış ve hedef geçilmiştir. Bu proje sayesinde afetlerden kolonilerin zarar görebileceği, riskli konaklama alanları tespit edilerek gezginci arıcının sosyal ve ekonomik potansiyelinin net olarak ortaya çıkarılması sağlanacak, arıcılıkta konaklama sorunlarının çözümlenmesi için gerekli alt yapı oluşturulacak ve turizm sektörünün konaklama faaliyetlerinden olumsuz etkilenmesi önlenecektir" dedi.
Muğla Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER ise toplantıya katılan herkesin konuya vakıf olduğunu söylerken, "Arıcılar Birliği başkanımızı dikkatle dinledim. Konuyu bu kadar vakıf olmasının da verdiği rahatlıkla bizleri fazlası ile bilgilendirdi. Başkanımın ifadelerinden sahiplenme duygusunu hissettiğim için çok mutlu oldum. Başkanımızın yaptığı konuşmasındaki ikazları daha önce söylenmiş ama dikkate alınmamış ise, bundan sonra projenin taslağının bitirilmesinde başkanımızın ikaz ettiği hususlar göz ardı edilecek bir risk varsa bu hiç hoş olmayacak. Projeyi kim sunacak ise bu konuda bir açıklama yapsın. Hiç kuşkusuz Muğla için çam balı, arı, arıcılık, arıcılar ve kovanlar asla ihmal edilemeyecek önemli bir unsurdur. Olayın insanı boyutu, ekonomik boyutu, ticari boyutu, bir tarım faaliyeti bir yana, Muğla çam balı Muğla'nın tanımının esas unsurlarından bir tanesi. Başkanımın ikaz ettiği tüm konular proje içinde dikkat ile değerlendirmeye alınmalı" dedi.
Konuşmaların ardından projenin tanıtımı ve yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yapan İl Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Enver Aydın, proje hakkında geniş ayrıntılar vererek, "Bugüne kadar yapılan çalışmalarda hedefi aştık. Projenin uygulama çalışmalarını tüm ilçelerimizde devam ediyor ve uygulama esnasında eksik görülen konular da projeye dahil edilebilecektir." Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan tüm misafirlere MAYBİR hizmet binasında yer alan ve ülkemizde ilk olan Özel Muğla Arıcılık Müzesini gezmişlerdir. Müzemiz hakkında detaylı bilgiler kendilerine aktarılarak arıcılığımızın dünden bugüne kadar ki durumu anlatılmıştır.
ÇAM BALLARINDA C4 PROJE TOPLANTISI

 

ÇAM BALLARINDA C4 PROJE TOPLANTISI

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN ÇAM BALININ FİZİKSEL, KİMYASAL VE MİNERAL MADDE PROFİLİ PROJESİ (GÜDÜMLÜ PROJE)
27.07.2012 tarihinde yeni Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tebliğ kapsamında çam ballarında C4 şeker oranı %10’dan %7’ye düşürülmüştür. Ancak bu değer saf çam ballarımızda doğal olarak yüksek çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı, konunun araştırılması ve bilimsel olarak açıklığa kavuşturulması amacıyla birliğimiz, Muğla Ticaret Borsası ve Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklığında ‘Muğla Çam Ballarının C4 Şeker Oranı Ve Şeker Profillerinin Belirlenmesi’ isimli proje hazırlanmış ve GEKA’ya sunularak destek alımı sağlanmış olup proje sonuçlanmıştır. Proje sonuçları, Muğla çam balının özellikleri ve özellikle C4 şeker bakımından diğer ballarla aynı sınıfa konulup konulmayacağı gibi veriler ve elde edilen sonuçlar 2013 Mart ayındaki TAGEM yıllık değerlendirme toplantısında ele alınmıştır.
Değerlendirme neticesinde, Türkiye çam ballarının fiziksel, kimyasal ve mineral madde özelliklerinin bilimsel olarak çalışılması ve  Bakanlık düzeyinde bir proje yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bu bağlamda TAGEM yürütücülüğünde  ‘”TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN ÇAM BALININ FİZİKSEL, KİMYASAL VE MİNERAL MADDE PROFİLİ (GÜDÜMLÜ PROJE)”  projesi hazırlanmış olup  koordinatörlüğünüde  TAGEM’den Şeref Tepe yapmaktadır.

 • Proje kapsamında ilk toplantı birliğimiz ev sahipliğinde  21 Nisan 2014 tarihinde Fethiye’de gerçekleştirilmiştir.
 • Projede birliğimiz ortak kurumlar arasında yer almakta olup maddi kaynak ve arazi çalışmalarında destek sağlayacaktır.
 • Proje 2014 Temmuz ayında başlayacak olup 3 yıllık bir çalışmadır.
 • Proje Muğla, Aydın, Antalya ve İzmir illerinde uygulanacaktır.
 • Proje Kapsamında çam balı üretimi yapılan Muğla’dan 15, Aydın’dan 5, Antalya’dan 3 ve İzmir’den 4 lokasyon nokta olarak tespit edilmiştir.

Proje ile Elde Edilmek İstenilen Çıktılar; Proje ile Muğla, Aydın, Antalya ve İzmir illerinde üretilen çam balında C4 başta olmak üzere, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile mineral madde seviyeleri belirlenecektir.

Projenin Amaçları;

 • Çam balının fiziksel, kimyasal ve mineral madde profili belirlenerek Dünya üretiminin önemli bir kısmını karşılayan bu ürünün taklit ve tağşişinin önüne geçilmesine katkı sağlamak.
 • Çalışma ile çam balının coğrafik orijinlerin belirlenmesine katkı sağlamak.
 • Elde edilen verilerin Tük Gıda Kodeksi bal tebliğinde salgı balı için belirtilen verilerden farklı bulunması durumunda sonuçlar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne bildirilerek mevzuat değişikliğinin önerilmesi.
 • Proje çıktıları ulusal ve uluslararası yayın haline getirilerek çam balı ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalarla ortaya konulan bilgilere katkı sağlamak. 
ÇAM BALI KONGRESİ'NİN HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

 

ÇAM BALI KONGRESİ'NİN HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin 2 yılda bir düzenlediği, Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi'nin dördüncüsü bu sene, 16 Slav ülkesinin (Türkiye, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Kazakistan, Makedonya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukranya, Kırım, Azerbeycan) kurmuş olduğu Apislavia Arıcılar Birliği ile ortaklaşa olarak 5-9 Kasım 2014 tarihleri arasında Fethiye Ölüdeniz Lykia World Otel'de düzenlenecektir.
Bu kapsamda kongrenin bilim kurulu, düzenleme kurulu ve Apislavia Arıcılar Birliği üyeleri, 06-09 Şubat 2014 tarihlerinde Muğla'ya geldiler ve kongre konsepti hakkında toplantılar yapıldı. Kongre heyetleri, İlimizin ve Fethiye ilçesi yetkilileri ve protokollerini ziyaret ederek kongre ile ilgili bilgiler vermişlerdir.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), iki yılda bir düzenlenen kongrenin dördüncüsünü, 16 Slav ülkesinin kurduğu Apislavia Arıcılar Birliği ile ortaklaşa, Fethiye Ölüdeniz Lykia World Otel'de yapılacak. Hazırlıklar için MAYBİR koordinasyonunda; Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri YILMAZ ve TAB Genel Sekreteri Tuğrul ÇAMAŞ, TAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Düzce İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer KABA, Apislavia Arıcılar Birliği Başkanı Tadeusz SABAT (Polonya) ve tercümanı Andrzej BULİK, Başkan Yardımcısı Cristian CONSTANTİNESCU (Romanya) ve Genel Sekreter Robert CHLEBO, Rusya Arıcılar Birliği Başkanı Arnold BUTOV, Ukrayna Arıcılar Birliği Başkanı Tetyana VASYLKİVSKA, Slovak Arıcılar Birliği Başkanı Ludovit GAL ve sekreteri Zuzana Bohinska GALOVA, Namık Kemal Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Devrim OSKAY ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa MUZ, Muğla Üniversitesinden Prof.Dr. Mustafa IŞILOĞLU, Prof.Dr. Murat BARLAS, Doç.Dr. Mehmet Emin DURU, Yrd.Doç.Dr. Özgür CEYLAN, kongre firması Teamcon Kongre Hizmetleri'nden Ünal BİLGİN ve Burak KAPTAN ilimize gelerek toplantılar ve ziyaretler yapmışlar. Kongre heyeti, Muğla Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya ERDİL, Fethiye Kaymakamı Ekrem ÇALIK ve Belediye Başkanı Behçet SAATCİ ziyaret edilerek kongre hakkında kendilerine detaylı bilgiler verilmiştir.

MAYBİR, ANA ARI ÜRETİMİNE BAŞLADI

 

MAYBİR, ANA ARI ÜRETİMİNE BAŞLADI
MAYBİR tarafından üniversiteler ve bakanlık ile ortak olarak yürütülen "Muğla Arısının Islah Projesi" kapsamında 3. sene sonunda üretilen damızlık ana arılardan üretilecek olan ana arıları üreticilerimize ulaştırmak amacı ile ilimizde ana arı üretici olarak faaliyet gösteren üreticilerimizden bazıları ile sözleşme yapılmıştır.
Sözleşme yapılan üreticilerimiz ile her koşulda anlaşma sağlanmıştır. 3. Sene sonunda projemiz kapsamında üretilen damızlık kovanlardan ana arı üretim işletmelerine kovanlar verilecek ve bu damızlık kovanlardan kendi kovanlarının ana arılarını değiştirdikten sonra yapılacak olan üretim doğrultusunda, belirlenen tarihlerde üretilen ana arılar 20,00TL'den MAYBİR üyelerine satışları yapılacaktır.
Üretilen ve satışı yapılan tüm ana arıların sorumluluğu MAYBİR'de olacaktır. Ayrıca MAYBİR üretimin tüm aşamasında ana arı üretim işletmelerini denetleme hakkı bulunmaktadır.

 

İLÇE ve KÖY PANELLERİ YAPILDI

 

İLÇE ve KÖY PANELLERİ YAPILDI
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya ŞAHİN ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe Müdürlüğü personelleri ve birlik personellerinin katılımı ile ilçelerde ve köylerde paneller yapılmıştır.
Yapılan paneller; 06.01.2014 tarihinde Saat 11:00 Köyceğiz

07.01.2014 tarihinde saat 10:30 Ortaca, saat 14:30 Dalaman

08.01.2014 tarihinde saat 10:00 Yatağan, Saat 14:00 Merkez Dağpınar Köyü, Saat 16:30 Merkez Sarnıç Köyü

09.01.2014 tarihinde saat 10:30 Milas Pinarköy, saat 14:30 Bodrum Mumcular Beldesi

10.01.2014 tarihinde saat 11:00 Marmaris İçmeler Beldesi

11.01.2014 tarihinde Saat 10:30 Milas Selimiye Beldesi, saat 14:30 Milas Bafa Beldesi

13.01.2014 tarihinde saat 10:00 Ula Merkez, Saat 14:30 Ula Kızılyaka

14.01.2014 tarihinde saat 13:00 Datça

15.01.2014 tarihinde saat 11:00 Fethiye, Saat 14:30 Seydikemer'de yapılmıştır.


Yapılan ilçe ve köy panellerinde tüm üyeler bilgilendirme yapılarak tüm üyelerimiz çağırılmıştır, panellere katılan üreticilerimize MAYBİR'in faaliyetleri, arıcılık ile ilgili güncel olan yönetmelikler ve tebliğler hakkında bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca yapılan panellerin son kısmında geniş bir zaman üreticilerimize ayrılarak üreticilerin sorunları dinlenmiştir. Sorunlar ile ilgili olarak değerlendirmeler yapılmıştır ve bu konular tutanaklara işlenmiştir.
Paneller sonucunda tutulan tutanaklar ve alınan kayıtlar, 21-23 Ocak 2014 tarihinde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ortak olarak yapılacak olan arıcılık çalıştay toplantısında rapor halinde sunularak çözümler aranması sağlanacaktır.i.

BAL BORSASI 2. MÜZAYEDESİ YAPILDI

 

BAL BORSASI 2. MÜZAYEDESİ YAPILDI
MAYBİR desteği ile Muğla Ticaret Borsası tarafından 2012 yılında aktif hale getirilerek çalışmalarına başlayan ve 2012 yılında ilk müzayedesini yapan Muğla Bal Borsası 16.01.2014 tarihinde 2. Müzayedesini yapmıştır.
Bal borsasına balını getiren üreticilerimiz analizlerini yaptırdıktan sonra 16 Ocak 2014 Perşembe günü saat 14:00 de gerçekleştirilen müzayede de açık arttırma usulü ile ballarını satışa sundular. Müzayede çam ve çiçek ballarının fiyatlar 180 TL den başladı, 210 TL ye kadar yükseldi. Bekleyen balların büyük çoğunluğu anlaşma sağlanarak satıldı. Satılan ballardan sonra üreticiler ile balları alan firmalar arasında kendi aralarında satış sözleşmesi yapılarak işlemler tamamlanmıştır.
Ülkemizde ve Dünyada ürünlerin hakkettiği değerlere ulaşılabilmesi için üreticilerimizin bal borsalarına sahip çıkması gerekmektedir.
Ülkemizde ürünlerin taban fiyatlarında düzenleme yapılmasını sadece bal borsaları tarafından yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu kapsamda Muğlalı ve diğer illerimizde geçimlerini arıcılık yaparak sağlayan yani mesleği arıcılık olan bal üreticilerimizin Ülkemizde 2012 yılında ilk defa kurulan ve 2. müzayedesini 2014 yapan Muğla Ticaret Borsası tarafından kurulan "Bal Borsasına" sahip çıkmaları gerekmektedir.
Ülkemizin en çok bal üretilen ve en fazla bal üreticine sahip olan, ülkemizin dünyada tek üretim yeri olan Çam balı üretim alanlarına sahip ilimizde kurulmuş olan Muğla Bal Borsası'na sahip çıkmak biz üreticilerin temel görevleri arasında yer almaktadır.

 

MAYBİR, BAL ve ARI ÜRÜNLERİ FUARINDA

 

MAYBİR, İSTANBUL BAL ve ARI ÜRÜNLERİ FUARINDA
22-24 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezinde, Uluslararası 1. İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı yapılmıştır. Yapılan fuara Türkiye genelinde bal ve arı ürünleri üreticisi 106 firma katılımda bulunmuştur.
Birincisi yapılan fuara Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak kendi markamız olan "MAYBİR BAL" ile Muğla Çam Balını İstanbul da yaşayan ve fuara gelen katılımcılar ile buluşturmak için stand açarak çam ballarımız tanıtım fırsatı bulmuştur.
Harbiye'deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi'ndeki fuarın açılışı, GıdaTarım ve Hayvancılık Bakanlığıile TürkiyeTarım Reformu Genel Müdür Yardımcı Mehmet Özgün Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği BaşkanıBahri Yılmazve bal üreticisi bazı firma temsilcileri tarafından yapıldı.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından ilk kez düzenlen fuarla ilgili bilgi verenBahri Yılmaz, bal ve arı ürünleri üreticilerini bir araya getirdiklerini belirterek, ziyaretçilerin aynı zamanda alışveriş yapabileceklerini söyledi. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından taklit ve tağşiş yaptıkları ilan edilen firma ve kişilerin katılımını kati suretle yasakladıklarını ve yapacakları başvuruları kabul etmediklerini kaydetti.

 

VİETNAMLILAR ÇAM BALINA HAYRAN KALDI

VİETNAM TİCARİ ATEŞESİ ÇAM BALINA HAYRAN KALDI
Muğla'ya ilk defa ziyaret eden Vietnam Ticaret Ateşesi, Muğla Ticaret Odası ve Sanayi Odası (MUTSO), Muğla Belediye ve ardından Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR)'i ziyaret etti.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ziyaretinde müzeyi gezen Vietnam Ticari Ateşesi Ly Quoc Thing ve Ticari Danışmanı Nuyen Tuan Quang, Özel Muğla Arıcılık Müzesine hayran kaldı. Müze hakkında MAYBİR yetkililerinden bilgi alan Vietnamlı konuklar, arıcılık sektörünün geldiği nokta hakkında bilgi alırken, eski bal kovanları ve animasyonlar ile anlatılan arıcılık faaliyetleri büyük ilgisini çekti. Vietnamlı konuklar ziyaret sonrası Muğla çam balı alırken, çam balı konusunda ticaret yapabileceklerini açıkladılar. Çam balının ana vatanı olan Muğla ile ortak olarak bal ve diğer arı ürünleri ticareti yapabileceklerini belirttiler.
çin Muğla'dan ayrılırken, müzenin her geçen gün daha da zenginleştiğini söyledi ve ziyaretçi sayısında da artış yaşandığını açıkladı.

DÜNYA ARICILARI 2017'DE TÜRKİYE'DE TOPLANACAK

DÜNYA ARICILARI 2017'DE TÜRKİYE'DE TOPLANACAK
Dünyanın en prestijli 10 kongresi arasında kabul edilen, Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu tarafından iki senede bir düzenlenen, arıcılık ve turizm sektörü açısından büyük önem taşıyan Apimondia Kongresi bu yıl Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapıldı. Geniş bir katılımda bulunulan Kiev'deki kongreye Ülkemiz adaylığından dolayı güçlü bir kadro ile çıkarma yapmıştır. Ukranya Kiev'de yapılan kongreye Ülkemizde arıcılık sektörlerinin tüm temsilcileri tek bir stand alarak Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından kiralanan stantta görsel şovlar yaparak Ülkemizin arıcılık konusunda ne kadar güçlü bir yapıya sahip olduğu tüm ülkelere gösterme fırsatı bulmuştur. Ukranya Kiev'de yapılan 43. Apimondia Kongresinde; 2017 yılında nerede yapılacağı konusunda oylama gerçekleştirildi. Oylamada, 45. Apimondia Kongresine ise ev sahipliği yapacak ülke açık ara farkla Türkiye oldu. İtalya 49, İsveç 45 ve Bulgaristan'ın 9 oy aldığı oylamada Türkiye, ilk turda delegelerin yüzde 65'ine denk gelen 135 oy aldı. Kongrede, Türkiye süzme balda Dünya 2.si petekli balda Dünya 3'üncüsü oldu. Bunun yanı sıra geleneksel olarak kongrede seçilen "Dünya Bal Kraliçesi" unvanını da Türkiye elde etti. 2013 yılı Apimondia Kongresi'nin her alanında Türkiye derece aldı. Kiev'deki kongreye katılan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye'nin 2017 yılında Apimondia Başkanlığı'na seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Apimondia arıcılığın olimpiyatıdır, ilk kez Türkiye'de yapılacak. Türkiye Apimondia bayrağını 2015 yılında Güney Kore'den devralacak ve 2017 yılında İstanbul'da Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nden dalgalandıracak ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle en yüksek katılım oranı burada olacak. Çok mutluyuz. 5 yıllık emeğimizin sonucunu aldık. Türkiye'ye yakışır bir kongre olacaktır." dedi.

"DÜNYA BAL KRALİÇESİ" SEÇİLDİ

"DÜNYA BAL KRALİÇESİ" SEÇİLDİ
29 Eylül-4 Ekim 2013 tarihleri arasında Ukranya Kiev'de düzenlenen 43. Apimondia (Dünya Arıcılar Birliği) Kongresinde Türkiye 45. Apimondia'yı kazanarak 2017 İstanbulda yapılması sağlanmıştır. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğinin uzun ve yoğun süren çalışmalardan sonra ülkemize kazandırılması sağlanmıştır. Ayrıca Ülkemizde 2017 yılında yapılacak olan Apimondia kongresinin oylamasında önce her 2 yılda bir yapılan seçimlerde dünya bal güzeli de seçilmektedir. Ukranya Kiev'de yapılan seçimde Ülkemizi bal güzellik kraliçesi olarak temsil etmeye hak kazanan Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu olan Ordu'lu 23 yaşındaki Burcu DAŞER; Rusya, Kırgızistan ve Belarus'lu rakiplerini geride bırakarak "Dünya Bal Kraliçesi" seçilmiştir. 3 yıldır arılarla ilgili olarak araştırma yaptığını, şu anda yüksek lisans yaparak bu çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Daser, katıldığı yarışmada da 'Bal Kraliçesi' seçilmesinden çok mutlu olduğunu söyledi. Burcu Daser, "Türkiye'de arıcılığın gelişmesi ve bal kalitesinin artırılması için neler yapılabilir, bunun araştırmasını yapıyorum. Arılarla ilgili ciddi çalışmalarım var. Arı alanında bu ilk araştırmamla derece almaktan son derece mutlu oldum. Bu çalışmalarımı bilimsel boyutta da devam ettirmek istiyorum" dedi. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın ise, kongrede 2017'deki Dünya Arıcılık Kongresi'nin Türkiye'de yapılması için karar alındığını, birlik üyesi Burcu Daser'in de 'Bal Kraliçesi' olmasıyla arıcılar camiasında çifte sevinç yaşadıklarını söyledi.

ÇAM BALI ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLIYOR

ÇAM BALI ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLIYOR
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerimiz ve diğer illerin bal üreticileri 2013 yayla sezonundan sonra Çam Balı Üretimi için Muğla il sınırlarında bulunan basralı kızılçam alanlarına dönüşe başladılar.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliğimize kayıtlı olan 4125 arıcılık işletmesi ile diğer illerde geçiminin arıcılık faaliyeti yaptırarak geçimini sağlayan üreticiler 2013 yılı sezonun en son ürünlerinden olan çam balı üretimi için dönme hazırlıklarına başladılar.
Özellikle bazı bölgelerimizde yeterli çiçek balı üretimi yapamayan üreticilerin tek umutları çam balı olduğu için erken dönmeye başlayan üreticilerimiz, ilk olarak erken çıkan kızak balı diye adlandırılan balları alarak masraflarını kurtarmak amacı ile köylerine gelmeye başladılar.
Muğla Valiliği 2013 yılı Gezginci arıcılık Genelgesinde belirtilen kurallar çerçevesinde konaklama yapacak olan üreticilerimiz, mutlaka arılı kovanlarını konaklattıkları alanlarda bağlı olduğu ilçe müdürlüklerine giderek konaklama belgelerini almak zorundadırlar. Özellikle 2013 yılında karşılaşılan en büyük sorunların başında kendi köylerinde konaklama almayan üreticilerimiz çıkış yapma aşamasına geldiğinde büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bunun önüne geçilmesi için arı sağlık raporu alarak memleketine dönen üreticilerimiz mutlak suretle 5 iş günü içerisinde konaklama belgelerini almaları gerekmektedir.

BU ARILAR NEDEN YAKILIYOR....?

BU ARILAR NEDEN YAKILIYOR ?

5 Temmuz 2013 tarihinde Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerinden Sadık Yılmaz adlı arıcının Burdur ili Tefenni ilçesi Karamusallar köyü, Kuruçay mevkiisin de bulunan 100 adet arılı kovanına ve çadırına ateş atılmak suretiyle yakılmıştır. Çevreden yardıma gelen arıcılar ve Tefenni de görevli orman arozözünün yardımı ile yangın söndürülmüştür. Ancak; Sadık Yılmaz'ın 40 kovan arısı tamamen 60 arısı da kısmen zarar görmüştür. Arıcı kardeşimiz sebebini bilemediği ve kimseyi görmediği içi şikayetçi olamamıştır. 5 Temmuzdan bu yana geçen süreçte yangından zarar gören diğer arıları da dumandan zarar gördüğü için ölmüştür. Arıcımızın 100 arılı kovanı yok olmuştur. Bu günkü maddi değeri 25.000,00 TL'dir. Bunun yanında daha bir sürü örnek verebiliriz; arıcılarımızın mağdur olduğu o kadar zor durumlar vardır ki, bunları anlatmak ile bitmez. Özellikle her yıl karşılaştıkları sorunlar artık arıcılarımızı bu meslekten bıktırma ve bırakma aşamasına kadar getirmiştir. En zor mesleklerden olan arıcılığın ülkemizde daha tam olarak tanınmadığını veya tanıtılmadığını görüyoruz. Özellikle arıların doğadaki önemini tüm dünya anlamıştır, fakat bizim ülkemizde ise tam anlamıyla bir çalışmalar yapılmamaktadır. Bunun örneklerini özetleyecek olursak; Arıların benim çiçeğimi yedi Senin arıların benim arılarımı yedi ve bitirdi Kapasite sorunları (geniş floraya sahip olan bir bölgeye sadece 30-40 kovanı olan yerel arıcıdan başkasının sokulmaması) Arılı kovanlardan istenen astronomik rakamlar Nakliye sorunları Maliyetlerin yüksek olması Sigorta sorunları (TARSİM) Yer sorunları ve daha bir sürü sorunlar yazdıkça uzayıp gidiyor. Her zaman zararı gören bal üreticileri olmaktadır. Bunların önüne ne zaman geçilecek ve halkımız ne zaman gerçek arı ürünlerini tüketme fırsatı bulacaktır…

MAYBİR BAL'ın 2013 ÜRÜNLERİ SATIŞTA

MAYBİR BAL'ın 2013 ÜRÜNLERİ SATIŞTA
MAYBİR olarak paketlemeye başladığımız kendi ürünlerimizin satışları devam etmektedir. MAYBİR BAL olarak 2013 yılı ürünlerimizden olan yayla ballarımızın kesimleri yapılarak paketlenmeye başlamıştır.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak 2012 yılında başladığımız Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Karşı Direnç Geliştirmesi isimli projemiz kapsamında oluşturulan arılı kovan işletmemiz 2013 yayla sezonunda Kayseri İli Felahiye İlçesi Toraman Köy sınırlarında konaklatılmıştır. Bu bölgede çalışmalarımız devam ederken bal üretimi yapılmıştır. Yapılan yayla ballarımızın analizleme işlemleri birliğimiz bünyesinde çalışan Gıda Mühendisleri tarafından numuneleri alınarak analizlere yollanmıştır.
MAYBİR olarak prensip edindiğimiz çift analizleme uygulanarak paketleme işlemleri yapılmaktadır.

MUĞLA ARISI ISLAH ÇALIŞMALARI 2013

MUĞLA ARISININ ISLAH ÇALIŞMALARI 2013
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü ve Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin ortaklaşa olarak yürütmek amacı ile hazırlamış olduğu ve 2012 yılında çalışmalar başlayan "Muğla Bal Arısında (Apis mellifera anatoliaca) Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirmesi Projesi" tüm hızıyla devam etmektedir.
2012 yılında yapılan çalışmalarımız daha önceki çalışmaları web sitemizde yayınlanmaktadır.
2013 yılı için yapılan çalışmalarda ise arı koloni sayımızın üreticilerimize verilecek olan damızlık ana arılar için çoğaltılması gerekmektedir. Bu amaçla tekrar 10 yıldır dışarıya çıkmamış veya hiç dışarıdan ana arı veya arı kolonisi almamış olan üreticilerimizde 60 adet kovan alınmıştır. Yapılan çalışmaların kontrollerini ve kıyaslamalarını yapmak amacı ile geçen seneki raporlar doğrultusunda proje yürütücüleri ve ortakları ile şubat 2013 tarihinde toplantı yapılarak yapılması gerekenler kararlaştırılmıştır ve 2013 yılının planlaması yapılarak çalışmalar başlanmıştır.
Islah projemizin çalışmalarını izole bölgemizin sınırlarında yer alan Fethiye ilçemizin İncirli Köyü ve Yeşilüzümlü Beldesinde yapılmıştır. Bu bölgede yapılan 2013 yılı hijyenik testlerin çalışmaları yapıldıktan sonra güncel olarak kayıtları proje yürütücümüz olan Yrd.Doç.Dr.Devrim OSKAY hocamıza mail yolu ile atılmıştır. En son atılan mailden sonra damızlık kovanlar ve erkek üretim kovanları belirlendikten sonra ana arı üretimine başlanmıştır. Tekrar üretilen ana arılardan belli kovanlar doğal çiftleştirme alanına diğerleri ise suni tohumlama için çalışmaların yapıldığı imcirköy'de kalmıştır. Suni tohumlama çalışmaları için yeni katılan personellerimizden olan Gıda Mühendisi Övgü FEREK ve Arıcılık Teknikeri Hasan GÜREŞÇİ de suni tohumlama yaparak projemize dahil olmuşlardır.
Yayla sezonunda ise Kayseri ili Felahiye ilçesi Toraman Kasabasına götürülen ana arılar burada çalışmalara devam edilmiştir.
MAYBİR ıslah arılığımızın mevcut olan kovan sayımız 320 adettir.

MUĞLA BALI "MAYBİR" MARKASI İLE SATIŞTA

MUĞLA BALI "MAYBİR" MARKASI İLE SATIŞTA
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), "Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına karşı direnç Geliştirmesi Projesi" kapsamında Muğla il genelindeki 20 bölgeden 240 adet arı kolonisi toplanarak proje çalışmalarımıza 2012 yılında başladık. Projemiz kapsamında Fethiye ilçesinde izole bir bölge oluşturuldu ve bu bölgede doğal çiftleştirme ve Muğla ilinde suni tohumlama yaparak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Projemiz kapsamında arılı kovanlarımızdan üretmiş olduğumuz ballarımızın halkımıza tattırılması amacı ile paketleme çalışmalarına başladık. Birlik olarak arılı kovanlarımızda herhangi bir ilaç veya katkı maddesi kullanmadan üretilen çiçek ve çam ballarımızın satışını yapmak amacı ile üretim izni alınmıştır.
MAYBİR markası adı altında tamamen Türk Gıda Kodeksine uygun olan analizlemelerden sonra paketlenen ballarımız özel ambalajları ile Muğla halkımız ve tüm bal sevenler ile buluşturulması sağlanmıştır.
Özellikle ballarımızın satışı Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği hizmet binamızda yer alan Muğla Özel Arıcılık Müzemizde satışa sunulmaktadır. Hem bal almaya gelenlere arıcılık ile ilgili müzemizi gezme fırsatı bularak balları alabilirler. Ayrıca Türkiye'deki diğer birliklerden gelen kestane, akasya, ıhlamur, kekik gibi balları da tüketicilere sunulmaktadır.

 

 

MAYBİR, MİLAS GIDA TARIM VE HAYVANCILIK FUARINDA

MAYBİR, MİLAS GIDA TARIM VE HAYVANCILIK FUARINDA
Milas ilçemizde 3 yıl önce başlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı bu yıl 28 Şubat-3 Mart 2013 tarihleri arasında Milas Fuar alanında yapılmıştır.
Yapılan fuara MAYBİR olarak katılımda bulunarak, stand açılmıştır.
28 Şubat - 03 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenen fuarda, başta Türk tarım sektörünün ilerlemesi adına yeni teknolojilerin tanıtımı, ürünsel bazda yeni alıcılarla buluşturulması, teknik ekipman ve makine konusunda yeniliklerin sektör temsilcileri ile bir araya getirilmesi amaçlanmıştır.
MAYBİR tarafından açılan standta, MAYBİR olarak paketlediğimiz ve satışa sunduğumuz MAYBİR Ballarının tanıtımını yapılarak, fuara katılımda bulunan kişilere ve kurumlara doğal balların ve analizli balların tanıtımı ve anlatımı yapılmıştır.

İL BİRLİKLERİ İSTİŞARE TOPLANTILARI

İL BİRLİKLERİ İSTİŞARE TOPLANTILARI
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği önderliğinde bölgelerde yapılan birlik toplantıları ilk olarak Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği hizmet binasında yapıldı. MAYBİR hizmet binasında yapılan toplantılara Ege bölgesinde aktif olarak çalışan arı yetiştiricileri birliklerinin katılımı ile 27 Şubat 2013 tarihinde yapıldı.
Toplantıya Isparta, Aydın, Muğla, Burdur, Afyonkarahisar, Manisa, Eskişehir, Antalya ve Denizli illeri Arı Yetiştiricileri Birliklerinin Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Yapılan istişare toplantısında arıcılık sorunları ve beklentileri konularında karşılıklı konuşmalar olmuştur. Yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar imza altına alınarak Merkez Birliğine iletilmiştir.
Toplantı gündem maddeleri:
- 2013 Ukranya da yapılacak olan Dünya Apimondia Kongresine katılım ve organizasyonu
- Balların işlenmesi ve fiyatlara nasıl etkili olabilineceği
- Toplu ilaçlamalar ve veteriner ilaçları
- Şeker ile besleme konuları
- Bölgesel arıcılık sorunları
gibi ana başlıkları altında değerlendirilmiştir.

 

EĞİTİM ve BİLGİLENDİRME PANELLERİ YAPILDI

EĞİTİM ve BİLGİLENDİRME PANELLERİ YAPILDI
MAYBİR olarak belirli dönemlerde yapmış olduğumuz eğitim toplantılarına bir yenisi daha eklenmiştir. Özellikle 01-04 Kasım 2012 tarihinde yapılan Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresine katılamayan üreticilerimizin faydalanması amacı ile MAYBİR tarafından eğitim ve bilgilendirme amacı ile 08-12 Ocak 2013 tarihleri arasında tüm ilçelerimizde paneller yapılmıştır. Yapılan panellerde katılımcı olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Necati MUZ ve Antalya Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Servet ASLAN ve Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe Müdürlüğü Gıda Şubesi ve Hayvan Sağlığı şubelerinde görevli personellerinin katılımı ile ilçelerimizde eğitim panelleri yapılmıştır. Yapılan paneller 08.01.2013 tarihinde Köyceğiz ve Dalaman-Ortaca, 09.01.2013 tarihinde Yatağan-Kavaklıdere ve Merkez-Ula, 10.01.2013 tarihinde Milas-Bodrum, 11.01.2013 tarihinde Fethiye, 12.01.2013 tarihinde Marmaris ve Datça ilçelerinde üreticilerin katılımı ile yapılmıştır.
Panelde konuşmacı olarak katılan Yrd.Doç.Dr. Mustafa Necati MUZ tarafından panellere katılan üreticilerimize arı hastalıkları konusunda özelliklede ülkemizde ve ilimizde yaygın olan Varroa, Virüsler, Nosema ve Yavru Çürüklüğü hastalıkları ile güncel olan bilgileri anlatarak. Özellikle bu hastalıklardan korunma yolları ve mücadele yöntemlerini anlatmıştır. Arı hastalıkları ile yurtdışında yapılan mücadele teknikleri ve programları konularında ve yeni yöntemler hakkında bilgiler vermiştir. Üreticiler tarafından dikkatlice dinlenen konular beğeni kazanmıştır ve panel sonunda sorular sorarak anlatılan konuların pekiştirme fırsatı bulunmuştur.
Diğer konuşmacı olarak katılan Yrd.Doç.Dr. Servet ASLAN ise panellere katılan üreticilerimize bal üretim zamanına girmeden önce üreticilerimizin yapması gerekenler, sağlıklı arı yetiştirme amacı ile yapması gerekenler ve arıcılıkta verimlilik konularında bilgiler vermişlerdir. Özellikle verimlilik konusunda ve bal sezonlarından önce üreticilerimizin yapması gerekenleri detaylı olarak anlatmıştır.
Üreticilerimiz tarafından bazı kurumlar ile ilgili olarak yaşanan sıkıntıların görüşülmesi ve çözüm üretilmesi amacı ile Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi ve Gıda Kontrol Şubeleri tarafından görevlendirilen personeller ise panelde üreticilerimize gezginci arıcılık ve arıcılık yönetmeliğinde belirtilen kurallar ile ilgili bilgiler aktarmışlardır. Özellikle Gıda Kontrol Şubesi tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde yeni yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği (TEBLİĞ NO: 2012/58) hakkında bilgiler aktarılmıştır.
Panellerin en sonunda ise panel konuşmacıları, üreticiler tarafından gelen sorulara cevap vererek karşılıklı sohbet toplantısı şeklinde tamamlanmıştır.

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ

 

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ
3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi' 01 – 04 Kasım 2012 tarihleri arasında Marmaris Grand Yazıcı Mares Otelde; 18 farklı ülkeden ve ülkemizin hemen hemen tüm illerinden 780'i konaklamalı, 350'si günübirlik olmak üzere, günlük yaklaşık 1100 kişinin katılımlarıyla gerçekleşmiştir.
Kongrede 45'i sözlü, 24'ü poster olmak üzere toplam 69 bildiri, yurt içinden ve yurt dışından gelen 146 bilim insanı tarafından sunulmuştur. Fransa, Kanada, Portekiz, Yunanistan, Porto Riko, Azerbaycan, Fas ve Sudan'dan bilim insanları bildirileri ile ülkelerini temsil etmişlerdir.
Yurtdışından toplam 18 ülke katılmıştır.
AMERİKA – 2, KANADA – 3, ESTONYA – 4, İNGİLTERE – 1, AZERBAYCAN – 28, KKTC – 1, TANZANYA – 3, BATI TRAKYA – 48, UKRAYNA – 3, FİLİSTİN – 4, FAS – 1, ROMANYA – 2, FRANSA – 3, YUNANISTAN – 1, IRLANDA – 2, RUSYA – 1, GÜRCİSTAN – 2, SUDAN – 2
Sözlü bildiride adı geçen tüm bilim insanları: 92
Orman ve Su İşleri Bakanlığı sözlü bildiri: 1 adet
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sözlü bildiri: 3 adet
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi sözlü bildiri: 5 adet
Posterlerde adı geçen tüm bilim insanlarının sayısı: 53
Poster sayısı: 23
Stand sayısı: 18
Stand alan firmalar: Apimaye, Ziraat Bankası, Denizbank, Muğla Petek, İpek Petek, Çalcalar, Erbo Metal, Bayer, Macahel, Bavet, Gürle Arıcılık, Demircioğlu, Civan Arıcılık, Lavita, Konya Şeker, Benka Arıcılık, Apimondia 2013 Ukrayna, TAB, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Workshoplar: Apiterapi ve Ballı Bitkiler, Sağlıklı Arı Yetiştiriciliği, Arıcılık Teknolojisi, Arıcılık Ekonomisi, Kamu (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bankalar)
Teknik gezi: Çam Balı üretim alanları, Gökova Körfezi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bal Analiz Laboratuarı ve Muğla Arıcılık Müzesi gezdirilmiştir.
Kongre sırasında 2-3 Kasım tarihlerimde toplam 71 arıcıya kovan başında Arı yetiştiriciliği ve Arı sağlığı konularında uygulamalı bilgiler verilmiş ve soruları cevaplanmıştır.
Kongremizde katılımcı olarak ve misafir olarak olarak bulunan yabancılara ülkemizde bir ilk olan Muğla Arıcılık Müzemize gezi düzenlenmiştir. Müzemizde bulunan tüm objeler ve figürler kendilerine anlatılarak dünden bugüne arıcılığımız anlatılmıştır.

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ

 

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ
"3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi' 01 – 04 Kasım 2012 tarihleri arasında Marmaris Grand Yazıcı Mares Otelde; 18 farklı ülkeden ve ülkemizin hemen hemen tüm illerinden 780'i konaklamalı, 350'si günübirlik olmak üzere, günlük yaklaşık 1100 kişinin katılımlarıyla gerçekleşmiştir.
Kongrede 45'i sözlü, 24'ü poster olmak üzere toplam 69 bildiri, yurt içinden ve yurt dışından gelen 146 bilim insanı tarafından sunulmuştur. Fransa, Kanada, Portekiz, Yunanistan, Porto Riko, Azerbaycan, Fas ve Sudan'dan bilim insanları bildirileri ile ülkelerini temsil etmişlerdir.
Kongre, sektörün tüm paydaşlarını buluşturmuş, arıcılarımız teorik bilgi edinmelerinin yanı sıra uygulama ile ilgili konularda da deneyimlerine katkı sağlamıştır. Arıcılık, Orman Çevre İlişkileri, Arı yetiştiriciliği ve Hijyen, Ana Arı Yetiştiriciliği ve Damızlık, Arı Sağlığı, Çam Balı Üretim Alanları, Apiterapi, Arı Ürünlerinin Pazarlanması-Markalaştırılması, Kamu başlıklı oturumlarda sözlü bildiriler sunulmuştur.

 

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ

 

3. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ
Önceki kongrelerden farklı olarak bu kongrede Türkiye ve Muğla arıcılığının teknik ve ekonomik sorunları, konularında uzman olan ulusal, uluslararası akademik kariyer sahibi bilim insanları ve kurum yetkililerinin katılımı ile çalışma grupları oluşturulmuştur. Apiterapi ve Ballı Bitkiler, Arı Yetiştiriciliği, Arıcılık Teknolojisi, Arıcılık Ekonomisi ve Kamu konu başlıklarıyla beş ayrı salonda üç gün boyunca günlük 7–8 saati aşan interaktif tartışmalar yapılmıştır. Oturumların süresi katılımcılar tarafından belirlenmiştir. Kamu oturumuna Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kamu Bankaları yetkilileri dönüşümlü olarak katılmışlardır. Bakanlık temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, özel sektör temsilcileri, banka temsilcilerinin katılımı ile sorunlar tartışılarak ve çözüm önerilerine ulaşılmıştır. Böylece hedef kitle olan arıcılarımız, kongrede her konudaki sorularına doğrudan konunun uzmanları tarafından cevap bulabilme olanağı yakalamışlardır. Kongrenin otel ortamında düzenlenmiş olması bu açılardan büyük avantaj sağlamış, kongre süreci adeta bilim kampına dönüşmüştür. Gerçekleştirilen bu konsept, gerek yerli bilim insanları ve arıcılarımız tarafından gerekse yabancı konuklarımız tarafından çok olumlu ve verimli bulunmuştur.
Bununla birlikte arıcılık sektörü konusunda faaliyet gösteren firmalar ürünlerini ve çalışmalarını açılan stantlarla tanıtmışlardır. Toplantı salonlarının bulunduğu kongre merkezi fuaye alanı, fuar alanı olarak planlanmıştır. Sektör ile ilgili firmalar 30 adet stand alarak kongreye katılmışlardır. Arıcılarımız gelişen teknolojiyi inceleme ve alışveriş etme fırsatı bulmuşlardır. Sektör paydaşlarının da birbiri ile kaynaşması ve birbirine yön vermesi de sağlanmıştır.
Kongremizde Dünya Arıcılar Birliği (Apimondia) tarafından 2017 Dünya Arıcılık Kongresi için İstanbul'un adaylığı resmen ilan edilmiştir. 2014 yılında yapılacak 4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresinin Balkan Birlikleriyle birlikte Muğla'da yapılması ve ayrıca 2017 Dünya Arıcılık Kongresinin ülkemizde yapılması için gerekli çalışmaların gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

 

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ

 

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ
Beklenen Yararlar / Uygulamaya Aktarma / Ekonomiye Katkı
İdare müddeti dolmuş basralı kızılçam ormanlarının gençleştirilmesi için kesilmeleri, bal üretimini durduracağından yöre halkı tarafından istenmemektedir. Basralı ormanlarda bal üretimini durdurmadan, aynı zamanda alanın gençleştirilmesini sağlayacak çalışmalar ülkemizde pek yapılmamıştır. İdare müddeti dolmuş basralı kızılçam ormanlarının gençleştirilmesi gerekmektedir. Ülke ve yöre ekonomisi için bu alanlardan bal üretiminin de devam ettirilmesi gerekmektedir.
Başlıca geçim kaynağının arıcılık ve esas itibarıyla bal üretimine dayanan Muğla yöresinde basranın devamlılığı çok büyük bir önem taşımaktadır. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı pazarlar göz önüne alındığında arıcılığın ve üretilen balın yöre ve ülke ekonomisine ne kadar büyük katkı yaptığı göz ardı edilemez. Tohum ağacı bırakılarak yapılan gençleştirmelerden sonra tam alan tıraşlama yöntemi ile kızılçam ormanlarında gençleştirmeler yapılmaktadır. Bu uygulama da basralı ormanlarda arıcıların karşı çıkmaları nedeni ile aksamaktadır.
Yörenin özellikleri itibariyle arıcılıkla uğraşanların büyük çoğunluğunun orman köylerinden olması, diğer ormancılık faaliyetlerinden yeterince ekonomik gelir elde edememe ve arıcılığın çok uzun yıllardır bir kültür ve uğraş alanı oluşturması nedeniyle bölgede arıcılık faaliyetlerinin sürdürülmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki 5.000.000 arı kovanının yaklaşık %15'i Muğla'dadır. Muğla ilinde yılda yaklaşık 15.000–20.000 ton çam balı (Basra balı) üretilmektedir. Yöre halkına ekonomik getirisi yanında büyük ölçekte bakıldığında yurtdışı pazarların korunması söz konusudur.
Kızılçam-basra-arı üçgeninde oluşan birlikteliğin teknik ve idari gerekliliklerden ötürü zaman zaman kesintiye uğraması kaçınılmazdır. Çözülmesi gereken konu, muhataplardan her ikisinin (Bal üreticileri ve Orman İdaresi) kabulleneceği ve minimum düzeyde etkileneceği, hem bal hem de ormancılık mal ve hizmet üretimini bulmaktır.
Söz konusu proje ormanlık alanlarda sürdürülebilir çam balı üretimine katkıda bulunacağı gibi ilgili paydaşların ormanların koruma ve sürdürülebilir yönetim hususlarına etkin katılımını sağlamaya yönelik esasları belirleyecektir. Proje Orman Genel Müdürlüğü (özellikle Muğla Orman Bölge Müdürlüğü) için önem arz etmektedir. Ayrıca Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği bu projenin gerçekleştirilmesi ile üyelerinin karşılaştığı sorunların çözülmesi açısından konuya gerekli desteği fazlasıyla vermektedir.

 

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ

 

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ
"Muğla Yöresi Kızılçam Ormanlarında Çam Balı Üretiminin Sürdürülebilirliği ve Karşılaşılan Sorunların Giderilmesi" başlıklı proje geniş katılımlı bir ekip tarafından Nisan 2012'de uygulamaya konulmuş olup 18 ay süre boyunca çalışmalar yürütülecektir. Proje, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından çam balı üretim alanlarında yaşanan bazı sorunlara çözüm üretilebilmesi amacıyla talep edilmiştir.
Proje ekibi; Prof. Dr. Mustafa AVCI (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Prof. Dr. Mustafa IŞILOĞLU (Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi), Doç. Dr. İbrahim ÖZDEMİR (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Yrd. Doç. Dr. Mehmet KORKMAZ (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Prof. Dr. M. Doğan KANTARCI (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi), Orman Yük. Müh. Mehmet YAKA (Emekli), Yüksel YANMADIK (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü), Nihat KORKUT (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü), Serdar GÖKTEPE, İsmail ŞEN, Meltem KALAY (Yardımcı Personel/Bursiyer), Yasin KIRGIZ (Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği)
Projenin Amaçları ve Kapsamı
1. Ormancılar ve ormanlarda üretim yaparak geçimini sağlayan kırsal kesim arasındaki sorunları ortaya koymak. Orman idaresi ile üreticiler arasında zaman zaman meydana gelen sorunların giderilmesinde yararlı olacak teknik verileri saptamak.
2. Konu ile ilgili paydaşlar arasında beklentiler ve çözüm yollarına dair bir iletişim ve işbirliği platformu kurmak.
3. Çam balı üretimine konu olan alanları belirleyerek bundan sonraki çalışmaların bu alanlarda yoğunlaşmasını sağlamak.
4. Planlamaya uygun olarak basralı kızılçam ormanlarının gençleştirilmelerini sağlamak. Bal üretimini en az düzeyde etkileyecek gençleştirme ve bakım yöntemi ile zamanını belirlemek.
5. Basralı kızılçam ormanlarından elde edilen, ülke ve yöre ekonomisine önemli bir katkısı olan bal üretiminin devamlılığını sağlanmak.
6. İklime bağlı faktörlerce üretimin ve basranın aktivitesinin değişimini ve bu faktörlerin hangi derecelerinin önemli olduğunun belirlenmesi, son yıllardaki üretim sorunları üzerine farklı yöreler için sebeplerini ortaya koymak,
7. Ormancılık faaliyetleri ile izin verilen maden/mermer ocaklarının çalışmalarının yer ve zaman olarak planlanmasında bal üretiminin göz önünde bulundurulmasına yönelik verileri elde etmek.
8. Basranın yöre kızılçam ormanları için bir tehdit olup olmadığının belirlenmesi, kurumalara yol açma ve artım/büyüme üzerine olumsuz etkileri ve bunun seviyesini araştırmak.

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ

 

ÇAM PAMUKLU KOŞNİLİ PROJEMİZ
"Muğla Yöresi Kızılçam Ormanlarında Çam Balı Üretiminin Sürdürülebilirliği ve Karşılaşılan Sorunların Giderilmesi" başlıklı proje geniş katılımlı bir ekip tarafından Nisan 2012'de uygulamaya konulmuş olup 18 ay süre boyunca çalışmalar yürütülecektir. Proje, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından çam balı üretim alanlarında yaşanan bazı sorunlara çözüm üretilebilmesi amacıyla talep edilmiştir.
Proje ekibi; Prof. Dr. Mustafa AVCI (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Prof. Dr. Mustafa IŞILOĞLU (Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi), Doç. Dr. İbrahim ÖZDEMİR (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Yrd. Doç. Dr. Mehmet KORKMAZ (Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi), Prof. Dr. M. Doğan KANTARCI (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi), Orman Yük. Müh. Mehmet YAKA (Emekli), Yüksel YANMADIK (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü), Nihat KORKUT (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü), Serdar GÖKTEPE, İsmail ŞEN, Meltem KALAY (Yardımcı Personel/Bursiyer), Yasin KIRGIZ (Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği)
Projenin Amaçları ve Kapsamı
1. Ormancılar ve ormanlarda üretim yaparak geçimini sağlayan kırsal kesim arasındaki sorunları ortaya koymak. Orman idaresi ile üreticiler arasında zaman zaman meydana gelen sorunların giderilmesinde yararlı olacak teknik verileri saptamak.
2. Konu ile ilgili paydaşlar arasında beklentiler ve çözüm yollarına dair bir iletişim ve işbirliği platformu kurmak.
3. Çam balı üretimine konu olan alanları belirleyerek bundan sonraki çalışmaların bu alanlarda yoğunlaşmasını sağlamak.
4. Planlamaya uygun olarak basralı kızılçam ormanlarının gençleştirilmelerini sağlamak. Bal üretimini en az düzeyde etkileyecek gençleştirme ve bakım yöntemi ile zamanını belirlemek.
5. Basralı kızılçam ormanlarından elde edilen, ülke ve yöre ekonomisine önemli bir katkısı olan bal üretiminin devamlılığını sağlanmak.
6. İklime bağlı faktörlerce üretimin ve basranın aktivitesinin değişimini ve bu faktörlerin hangi derecelerinin önemli olduğunun belirlenmesi, son yıllardaki üretim sorunları üzerine farklı yöreler için sebeplerini ortaya koymak,
7. Ormancılık faaliyetleri ile izin verilen maden/mermer ocaklarının çalışmalarının yer ve zaman olarak planlanmasında bal üretiminin göz önünde bulundurulmasına yönelik verileri elde etmek.
8. Basranın yöre kızılçam ormanları için bir tehdit olup olmadığının belirlenmesi, kurumalara yol açma ve artım/büyüme üzerine olumsuz etkileri ve bunun seviyesini araştırmak.

 

MUĞLA ARISI YAPAY TOHUMLAMA

MUĞLA ARISI YAPAY TOHUMLAMA
Muğla arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirmesi projemizde 2 aşamalı olarak üretim yapılacağı belirtilmektedir. Bunlardan bir tanesi damızlık olarak seçilen ana arıların ve erkek arıların doğal döllenmesini sağlamak, diğeri ise yapay tohumlama yöntemi ile döllenmesini sağlamaktır.
Islah projemizde yapay tohumlama çalışmaları daha önceden damızlık erkeklerden toplanan ve saklanan spermler ile cinsel olgunluğa gelen ana arılara tohumlaması yapılmıştır.
Birliğimizin arılı kolonilerinde yapay tohumlama ile döllenme işlemlerini Proje yürütücümüz Yrd.Doç.Dr. Devrim OSKAY, birliğimiz Veteriner Hekimi Sezai ERGİNOĞLU ve Arıcılık Teknikeri Gürcan DAŞGIN tarafından yapılmıştır.
Projemiz bünyesinde üretilen ana arılardan yapay tohumlama ile üretilenler tohumlandıktan sonra ruşet kovanlara verilmiştir. Verilen her bir ana arı numaralandırılmıştır ve ayrıca verilen ruşet kovanların numaraları ayrı olarak kayıtları tutulmaktadır.
Dünyada ıslah projeleri kapsamında en önemli olarak kabul edilen ve ıslah çalışmalarının olmazsa olmazlarından olan yapay tohumlama çalışmaları Birliğimiz önderliğinde arılığımızda yürütülmeye devam edecektir.

 

İZOLE BÖLGEDE DOĞAL ÇİFTLEŞTİRME

İZOLE BÖLGEDE DOĞAL ÇİFTLEŞTİRME
Islah projemizde iki etap olarak yapılan çalışmalardan biri olan izole bölgede doğal çiftleştirme çalışmaları yapılmıştır.
Daha önceden projemiz bünyesinde Bakanlık temsilcisi, Üniversite temsilcileri ve Birliğimiz temsilcileri tarafından oluşturulan komisyon tarafından izole alan tespiti yapılan Fethiye ilçesi Ortaköy mevkiisine götürülen 50 adet 3 bölmeli ruşet kovan, 4 adet Damızlık erkek kovanların bölgeye yerleştirilmeleri yapılmıştır.
Yapılan bu çalışmada projemizin etaplarından biri olan doğal döllenmenin sağlanması amacı ile izole bölgede damızlık ana arıların çiftleştirilmesi sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmada doğal döllenme ve yapay döllenme arasında ki karşılaştırmalar proje koordinatörümüz ve proje danışmanlarımız tarafından değerlendirmeleri yapılacaktır.
Doğal döllenmenin oluşturulacağı alanda komisyon tarafından tespit çalışmalarında 15km mesafe içerisinde kesinlikle arı kolonisi olmamasına dikkat edilmiştir. Yapılacak bu çalışmalarda izole bölgede arı kolonilerinin olmaması bizlerin yani Muğla Arısının tamamen kendi genetik özelliklere sahip olan kendi erkek arıları ile çiftleştirilmesi sağlanacaktır.

 

ERKEK ARILARDAN SPERM TOPLAMA

ERKEK ARILARDAN SPERM TOPLAMA

"Muğla arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirmesi" isimli projemizde 2 aşamalı olarak üretim yapılacağı belirtilmektedir. Bunlardan bir tanesi damızlık olarak seçilen ana arıların ve erkek arıların doğal döllenmesini sağlamak, diğeri ise yapay tohumlama yöntemi ile döllenmesini sağlamaktır.
Yapay tohumlama ile yapılacak olan çalışmalarda, proje koordinatörümüz tarafından belirlenen erkek damızlık kovanlardan spermler toplanmıştır. Damızlık olarak belirlenen erkek üretim kovanlarında erkek sayısının arttırılmasını sağlayacak olan yöntemler daha önceden hazırlanmıştır.
Önceden hazırlanan damızlık erkek üretim kovanlarında erkek toplama işlemleri erkek arıların uçum saatlerinden sonra kovana geri dönüş zamanı olan öğleden sonra saat 15-17 arasında erkek arılar toplanarak laboratuvara getirilmiş ve buralardan mikroskop altında erkek spermlerin toplanması sağlanmıştır. Toplanan spermlerin ergin hale gelen damızlık ana arılara verilene kadar muhafaza edilecek şekilde ortam ayarlanarak, spermler tüplerde saklanmıştır.

 

DAMIZLIK KOLONİLERDEN ÜRETİM ÇALIŞMALARI

DAMIZLIK KOLONİLERDEN ÜRETİM ÇALIŞMALARI
Islah projemizde üretim zamanı gelmiştir.
Yapılan tüm çalışmalardan sonra artık üretim aşamalarına geçilmiştir. Damızlık olarak seçilen kovanlardan larva transferlerine başladıktan sonra, ayrıca erkek damızlık kovanlarda belirlenerek üretime başlanmıştır. Transfer çalışmalarından sonra üretilecek olan damızlık ana arılarımızda iki aşamalı olarak ve farklı bölgelerde arılarımızın tohumlama işlemleri başlanmıştır.
İlk olarak oluşturulmuş olan ruşet (çiftleştirme) kovanların hazırlıkları yapılarak üretilen ana arı arılarımızın doğal yollar ile çiftleşmesini sağlamak amacı ile hazırlanan ruşet kovanlar izole olarak belirlenen yere götürülmüştür, ayrıca damızlık olarak belirlenen erkek arı kolonileri ile beraber izole alanımız olan Fethiye ilçemizin Ortaköy bölgesindeki izole alana yerleştirilmiştir.
Ayrıca yapay (suni) dölleme yöntemi kullanılarak yapılacak olan koloniler ve ana arıların çalışmaları birliğimiz hizmet binasında yapılmaktadır. Suni tohumlama işlemini yapanlar Yard.Doç.Dr. Devrim OSKAY, Veteriner Hekim Sezai ERGİNOĞLU ve Arıcılık Teknikeri Gürcan DAŞGIN tarafından yapılmaktadır.

 

PROJEMİZDE VARROA İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

ISLAH PROJEMİZDE VARROA İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR
Islah projemizde hijyenik çalışmaların yanında damızlık olarak seçeceğimiz kolonilerin varroa ile mücadele edilip edilmediğinin tespitleri yapılarak damızlık koloni sayılarında bir kaç özelliklerinde eklenmesi sağlanması amaçlanmıştır.
Islah projemizde kovanlarımız yaptırılırken ülkemizde pek kullanılmayan bir kovan örneği yaptırılarak, bu kovanlarda herhangi bir kimyasal veya mücadele yöntemleri kullanılmadan belirli aralıklar ile dökülen varroaların sayımları da yapılmıştır.
Yapılan tüm bu çalışmalar istatistiksel olarak hesaplanmış ve damızlık olarak kullanılacak olan kolonilerimiz tespit edilmiştir.

 

ISLAH PROJESİ HİJYENİK TEST ÇALIŞMASI

HİJYENİK ve SAKİNLİK ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ VE DAMIZLIK KOLONİLERİN SEÇİLMESİ
Islah projemizin en önemli olan konularının başında yer alan ve projemizin esas konusunu temsil eden Muğla Arılarımızın Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına ve Varroa ile kendisi mücadele edebilecek olan özelliklerinin kazandırılması amacı ile çalışmalar başlanmıştır.
Yapılan hijyenik özelliklerin ortaya çıkarılmasının yanında yapılacak olan testler sonucunda ayrıca Muğla ilimizin turizm potansiyelinden dolayı arılarımızın uysallık (sakinlik) özelliklerinin arttırılması çalışması da yapılmıştır.
Proje koordinatörümüz Yard.Doç.Dr. Devrim OSKAY'ın ve MAYBİR tarafından yapılan karşılıklı değerlendirmeleri sonucunda yapılacak olan testlerin 2 defa değil 3 defa yapılmasında fayda olacağı kanısına varılmıştır. Ayrıca yapılan bu değerlendirmeler diğer danışman hocalarımız tarafından da olumlu olarak karşılanmıştır.
Yapılan 3 hijyenik testlerin istatistiki çalışmaları neticesinde proje koordinatörümüzün belirlediği koloniler damızlık olarak seçilmiştir.

 

ISLAH PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

MUĞLA ARISININ ISLAH PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği önderliğinde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Devrim OSKAY koordinatörlüğünde ve Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhsin DOĞAROĞLU, ODTÜ Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Aykut KENCE ve Doç.Dr. Meral KENCE katkılarıyla hazırlanan ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM'e sunulan ve "TAGEM-11/AR-GE/13" nolu "Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirmesi" isimli projesi kabul edilmiştir.
Muğla Arısının Islah projesinde çalışmalara hemen başlanmıştır. Yapılan çalışmalarda ilk olarak en az 10 yıldır arılarını hiç gezdirmemiş olan veya dışarıdan ana arı veya arı kolonisi almamış olan üreticilerin tespit çalışmasına başlanmıştır.
Yapılan tespit çalışmasında 10-30 yıldır yukarıda belirtilen özelliklerde arı kolonilerinin tespitleri yapılarak alımlara başlanmıştır. Arı kolonisi alınan ilçelerimiz; Merkez, Dalaman, Yatağan, Milas, Ula, Fethiye, Marmaris ve Köyceğiz ilçelerimizden 225 adet arı kolonisi alınarak çalışmalara başlanmıştır.

 

ISLAH PROJEMİZDE ARI ALIMLARI YAPILDI

 

Yerli Muğla Arısının tespit çalışmaları 1 ay önceden başlanmıştır. Yapılan araştırmalarımızda ilk olarak en az 10 yıldır arılarını hiç gezdirmemiş olan veya dışarıdan ana arı veya arı kolonisi almamış olan üreticilerin tespit çalışmasına başlanmıştır. Yapılan tespit çalışmasında 10-30 yıldır yukarıda belirtilen özelliklerde arı kolonilerinin tespitleri yapılarak alımlara başlanmıştır. Arı kolonisi alınan ilçelerimiz; Merkez, Dalaman, Yatağan, Milas, Ula, Fethiye, Marmaris ve Köyceğiz ilçelerimizden 225 adet arı kolonisi alınarak çalışmalara başlanmıştır.

 

 

ISLAH PROJESİ İZOLE ALAN YER TESPİTİ YAPILDI

 

Muğla arısının ıslah projesi kapsamında arılı kovanların doğal çiftleştirmelerinin sağlanması amacı ile Bakanlık tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda yer tespit çalışmaları yapılmıştır. Özellikle yer konusunda tercih yapılırken etraflarında fazla arıcılık yapan işletme olmamasına dikkat edilmiştir.

MAYBİR, Muğla Üniversitesi Arıcılık ve İpekböcekçiliği Araştırma Merkezi, Aydın Adnan Menderes  Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri ayrıca T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden  oluşturulan komisyon tarafından belirlenen yerlerin tespiti yapılarak gerekli olan çalışmalar yapılmıştır.

 

 

ARICILAR KENDİLERİ İLE İLGİLİ KANUN BEKLİYOR

 

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, sanayide üretilen sahte balın ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu belirterek, arıcılık kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Yönetmelik ve genelgelerle işin yürütülemeyeceğinin, kanun teklifinin bu yıl TBMM gündemine alınması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Sahte bal üreticilerine karşı dava açtık ama yasal boşluktan ötürü yalnız bırakıldık." dedi.

MAYBİR Başkanı Şahin, Muğla’da 4 bin 800 arı yetiştirici bulunduğunu belirterek, ülkede balın yüzde 40'ının Ege'den elde edildiğini kaydetti. Arıcılığın yan kol olarak görüldüğünü savunan Şahin, ABD'de kovan başına üreticiye 120 dolar destek verilirken Türkiye'de bu rakamın sadece 7 lira olduğunu belirtti. Türkiye'nin bal üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu, mevcut yönetmelikler doğrultusunda denetimlerin arıcılık yapan üreticiler yerine sanayide yapıldığını dile getiren Şahin, "Bal üreticileri olarak gıda güvenliği konusunda gereken her şeyi yapıyoruz ama bu konuda sanayi destekleniyor, arıcılar mahrum bırakılıyor. Oysa arıcılar desteklenmelidir, çünkü balı üreten arıcıdır. Bu destekler olursa hem bal üretimi artar hem de kalite sağlanır. MAYBİR olarak 2010 yılında arıcılık yasasının çıkarılması girişiminde bulunduk. O dönem TBMM Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'nda görüşüldü ancak çıkmadı. Yeni dönem için Ankara'da görüşmeler devam ediyor. Konunun takipçisiyiz." diye konuştu.

Ziya Şahin, arıcılığın olmadığı yerde tarımdan söz etmenin de mümkün olmayacağını vurgulayarak şunları söyledi: "Arı, sadece bal yapan bir böcek değildir. Polen ve bal özü ararken çiçekten çiçeğe dolaşan arılar meyveleri, sebzeleri, tahılları, endüstri bitkilerini ve diğer yabani bitkileri tozlayarak verim artışı sağlar. Arıcılık, doğanın dengesini oluşturur. Bal olmasa da olur ama arı olmazsa yaşam biter. Arıcılık yoksa tarım da, hayvancılık da olmaz

 

 

ARICILAR DESTEKLEMEDE ADALET İSTİYOR

 

Arı üreticileri desteklemede adalet istiyor Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, "Arıya verilen destekler 7 TL. Koyun, keçiye verilen destekler 15 TL. Arı, desteklemelerde göz ardı edilmektedir." dedi. Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) 4. Olağan Kongresi yapıldı. Tek listeyle gidilen kongrede üç dönemdir başkanlık yapan Ziya Şahin seçildi. Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği 4. Olağan Kongresi, Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. MAYBİR Başkanı Ziya Şahin dört yıllık çalışma faaliyetlerinden bahsederek, geçimini arıcılıktan sağlayan üreticilere gerekli desteğin verilmediğini savundu. Arıcının ve arıcılığın önemi her zaman ifade edilmesine rağmen, arıcıların desteklemelerden aldığı payın yüzde 1.80 olduğunu kaydeden Şahin, "Arıya verilen destekler 7 TL. Koyun, keçiye verilen destekler 15 TL. Ayrıca sütü ve yapağısı da desteklenmektedir. Arı, desteklemelerde göz ardı edilmektedir. Arıcı hak ettiği desteği alamadığı gibi; gezginci arıcılık yönetmeliği ile arıcılarımızın gezgincilik şartları zorlaştırılmaktadır." sözleriyle tepkisini dile getirdi. Türkiye Arıcılar Birliği'nin üç yıldır gıda güvenliğini hiçe sayan, üreticinin üretmediği tatlandırıcılara bal adı verenlere karşı yasal mücadelesinde yalnız bırakıldığını ileri süren Şahin, "MAYBİR 2005 yılında doğal bal üretmeyi sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak düşünüp, yola koyuldu. Sanayide bal üretenler ile devletimiz mücadelesini yaptığı sürece, biz bu ülkenin insanını doğal bal ile buluşturacağız. Bu güne kadar hijyen koşullarda kaliteli bal üretimi için, bal sanayi desteklenmiştir. Maalesef hiç mesafe alınamamıştır. Balı sanayici üretmiyor. Arıcı üretiyor. Geliniz 2012 yılında kaliteli bal üretimini belgeleyen arıcıya teşvik veriniz. Doğru olan budur. Aklın yolu birdir." diye konuştu. Şahin, 2006 yılından bu yana yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle Muğla'da çam balı üretiminde azalma yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Arı sağlığı da bozuldu. Üretim potansiyeli ile övündüğümüz çam balı alanlarında ve miktarın da her yıl bir önceki yılı arar durama geldik. Bu gidişle yakın gelecekte Muğla Çam balı üretim hayal olacağı endişesi içindeyiz. Bu noktadan hareketle arıcılık araştırma merkezi açılmalıdır." Muğla'da çam balının tescilini yaptırmaya çalıştıklarının altını çizen Şahin, "Muğla, Aydın ve İzmir'deki çam balları tescillenmeli. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Artık büyük firmalar harmanlarında çam balı içerisine ayçiçeği balı karıştıramayacaklar. Bir duruş sergileyiniz. Odalar gerekli desteği sağlamadı. Tek başımıza kaldık. Bugüne kadar tek başımıza mücadelemizi sürdürdük. Muğla çam balı tescil edilecektir. Arılarınızı muhakkak sigortalatmanızı istiyorum. Biz birlik olarak gerekli desteği sağlamaya hazırız. Hiç kimsenin desteği olmadan sadece birliğimiz üyelerinin katkılarıyla Arıcılık Müzemizi kurduk." dedi. Tek liste ile gidilen seçimde Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: Ziya Şahin, İsmail Taşkın, Fikret Köseoğlu, Bahattin Başpınar, Kerim Şahin, Kerim Şahin, Hasan Tepe, Bekir Çınar.

 

MAYBİR, VALİ ŞAHİN'İ ZİYARET ETTİ

MAYBİR Başkanı Vali Şahin'i ziyaret etti Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin ve yeni yönetim kurulu Vali Fatih Şahin'i makamında ziyaret etti. Haber Merkezi Başkan Ziya Şahin, arıcılık açısından en önemli bölgeden biri olan Muğla'da yapılacak olan "Muğla Bal Arısında Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirilmesi Projesine" İl Özel İdaresi'nin vermiş olduğu destekten dolayı Vali Fatih Şahin'e teşekkür etti.

 

ORGANİK ARICILIK PROJESİ DEVAM EDİYOR

 

Muğla Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve MAYBİR tarafından hazırlanan ve Bakanlığımız tarafından onaylanan “Organik Arıcılık” isimli projemiz uygulamaya başlanmıştır.

Projemizde öncelikli olarak gönüllü olarak organik arıcılık yapmak isteyen üreticilerimizin tespitleri yapılarak proje ile ilgili Birliğimiz Personeli Veteriner Hekim Sezai ERGİNOĞLU organik arıcılık kriterleri ile ilgili bilgiler vermiştir. Projeye katılacak olan gönüllü üreticiler belirlenerek Tarım İl Müdürlüğümüze isimleri bildirilmiştir.

Proje süresince organik arıcılık yapılacak olan yerler tespit çalışması için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Organik Tarım Şubesinde görevli Ziraat Mühendisi Keziban ÖZKAN ve Muğla İl Müdürlüğünde görevli personeller ile yer çalışması yapılmıştır.

Organik arıcılık için çalışmalar Mart-2012’de başlayacak ve gönüllü üyelerimize kovanları ve malzemeleri verilerek organik bal üretmeye başlanacaktır. Üretilecek olan ballar Birliğimiz tarafından pazarlaması yapılacaktır.

 

Muğla Bal Arısında (Apis Mellifera Anatoliaca) Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirilmesi

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muğla Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tekirdağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Devrim OSKAY, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Aykut KENCE ve Doç.Dr. Meral KENCE, Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhsin DOĞAROĞLU ortaklaşa olarak hazırladığımız "Muğla Bal Arısında (Apis mellifera anatoliaca) Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına Karşı Direnç Geliştirilmesi" projemiz T.C. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM tarafından kabul edilerek çalışmalar başlanmıştır.

Projemizde Muğla Arısının Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığına karşı direnç geliştirmesi ve diğer hastalıklara karşı dirençli olan ve verim yönü yüksek olan Muğla Arısının oluşturulması amacı ile çalışmalara başlanmıştır.

Projemiz Muğla il sınırları içerisinde izole bir alanda Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliğimiz tarafından oluşturulacak olan 300 kovanlık ana arı işletmesi kurulacaktır. Üretilecek olan ana arılar MAYBİR üyelerine verilerek, ilimizde bal üretimi yapan arıcılarımızın hem verimlerinin artışı sağlanacak hem de hastalılara karşı dirençli olan Muğla ırkı ile çalışma imkanı bulacaklardır.

Projemiz 5 yıl süreli bir projedir ve Kasım 2011 ayında faaliyete geçirilerek uygulamaya başlayacaktır.

 

TÜM ARICILIK SEKTÖRLERİ TOPLANDI…

Muğla İli Arı Yetiştiricileri birliği olarak 2012 yılında yapılması planlanan 3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi için arıcılık ve bal ile ilgili olan firmaların, Kurum ve Kuruluşların ve bazı il birliklerinin katılımı ile yapılan ön çalışmada; kongremizin içeriği ile ilgili öneri ve görüşler değerlendirilmiştir. Katılımcıların vermiş olduğu fikirler doğrultusunda arıcılık ile ilgili tüm sektörler ortak olarak çalışması gerektiği ve bu yapılacak olan çalışmada birlik ve beraberlik içerisinde çalışma yürütülmesi planlanmıştır.

Katılımcılara 3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi hakkında genel olarak bilgiler verilmiştir.

 

MUĞLA İLİMİZDE SEL FELAKETİ

 

Muğla ilinde ve ilçelerinde 06 Ocak 2012 tarihinde sabaha karşı başlayan şiddetli yağmur ve fırtınanın etkisi ile meydana gelen sel felaketinde ilimiz sınırlarında yer alan tarım arazilerinin sel sularının altında kalmasına ve bazı bölgelerde ise arı kayıplarının yaşanmasına sebep olmuştur.

Arı kayıplarının yaşandığı yerlerin başında Ula ilçesi Kıyra-Kavakçalı-Arıcılar Köyleri, Köyceğiz ilçesi Balcılar-Hamitköy-Döğüşbelen-Ekincik ve Sultaniye Köyleri gelmektedir. Bu köylerde ve çevrelerinde çok sayıda arı kovanları sel sularına kapılarak telef olmuştur. Yapılan ilk tespitlerde tam olarak ne kadar kovanın telef olduğu bilinmemektedir.

İlk yapılan tespitler sonucunda Köyceğiz Balcılar Köyü ve Ula Kıyra-Kavakçalı ve Arıcılar Köylerinde 1500-2000 civarında arı kolonisi sel sularına kapılmıştır. Ayrıca Köyceğiz ilçesi Hamitköy-Döğüşbelen-Ekincik ve Sultaniye Köylerinde ise 5000-7000 civarında arı kolonisi sel sularından ve fırtınadan etkilenerek telef olmuştur. Sel sularının çekilmesinden sonra yapılacak olan tespit çalışması sonucunda kesin rakamlar ortaya çıkacaktır.

Muğla Valiliği Resmi İnternet sitesinde yapılan açıklama ise;

"Köyceğiz İlçesi Balcılar, Hamitköy, Döğüşbelen, Zaferler, Çandır, Köyceğiz ve Toparlar köylerinde 280 üreticiye ait yaklaşık 7200 arı kovanı ve 6130 dekar narenciye, nar ve domates(sera) alanı zarar görmüştür. Ula ilçesi Kıyra, Kavakçalı, Arıcılar, Yeşilova Sarayyanı ve Turgut köylerinde 3000 arı kovanı ve 2000 dekar meyve ve hububat alanında zararlar oluşmuştur. Aşırı yağışlardan zarar gören sera alanları, hububat ve yem bitkisi ekim alanları ve arı-arı kovanlarının hasarları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bildirimleri yapılacak, tarım sigortası kapsamında olanlar sigortadan yararlandırılacak olup, sigorta kapsamında olmayan üreticilere 2090 sayılı Tabi Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tüm yardımlar yapılacaktır.

Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre valiliğimizce( İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'ndan acil yardım ödeneği talep edilecektir.

(Kaynak http://www.mugla.gov.tr/default_b0.aspx?id=1992 haberler)

Bal Spekülatörlerine Tepki (27.09.2011 basın top.)

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, Muğla çam balı üzerinde büyük oyunlar oynandığını, 160 TL’ye mal olan bir teneke balın, maliyetinin altında fiyat verin pazarlamacı ve toptancıları uyardı.

Türkiye’nin çam balı üretiminin yüzde 85’ini karşılayan Muğlalı üreticilerden kilogramı 5,50 TL’den alınan balın raflarda 18 TL’den satılmasına Birlik Başkanı Şahin tepki gösterdi.

ÜRETİCİDE 5,50 TL, MARKETLERDE 18 TL

3 bin 800 üyesi bulunan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şahin, bu yıl bal rekoltesinde yüzde 25-30 oranında bir düşüş beklendiğini belirtirken, düşüşün mevsim şartlarından oluştuğunu açıkladı. Ziya Şahin, bir teneke balın 2010 yılındaki maliyetinin 156 TL, 2011 yılında ise 160 TL olduğunu belirterek, “Her yıl arıcımızın ürettiği balın maliyeti yükseldiği halde bal satış fiyatları düşmektedir. Üreticiden bir kilogramı 5,50 TL’den alınan çam balı, tüketicinin sofrasına 18 TL’den ulaşıyor. Biz buna isyan ediyoruz. Bazı firmalarımızın arıcılarımıza balın teneke fiyatının 140 TL’ye kadar düşeceği tehditleri var. Biz bunları ezberledik. Muğlalı tüccarlarımızdan bindikleri dalı kesmemelerini, maliyetlerin altında bal almamalarını istiyoruz. Aksi takdirde ihaneti başka yerde aramayacağız. Üreticinin elinden ucuza alıp, tüketiciye iki misli yansıtılan çam balında kazanan hep nedense aracılar olmuştur. Çam balı üçerinde spekülatif oyunları mutlaka bozacağız” dedi.

BİN 600 ARICI BAL ÜRETİMİNİ DURDURDU

MAYBİR Başkanı Şahin, 2000’li yıllarda 5 bin 900 işletmenin bulunduğu Muğla’da bugün 4 bin 300 işletme kaldığını belirterek, “Burada zarar gören sadece arıcı olmayacaktır. Arıcılıktan fayda sağlayan tüm paydaşları zarar görecektir. Kamuoyunu doğru bilgilendirerek kriz avcılarının söylemlerini boşa çıkartacağız. İnatla ve ısrarla, her türlü zorluğa rağmen hem kaliteli, hem de çok bal üreteceğiz. Ürünümüzü satmakta acele etmeyeceğiz. Beklemek ve bekletmek çok zordur. Balımızı yok pahasına, maliyetin altında almak isteyen, sonra da kalite ve kalıntıdan söz eden ve üreticiyi suçlayan firmaları takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SOKAĞA İNERİZ”

Şahin, üreticiden bal alan pazarlamacı ve toptancı grubunu uyararak, “Bu kişileri nezaketle uyarıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde içinde bal fiyatı olduğu için hep sonuçsuz kalmıştır. İnşallah bu çağrımıza duyarlılık gösterirler. Aksi takdirde, ülke arıcısı acımasız sermayeye karşı sokaklara inecektir. Bizim eylemimiz sakın ola ki, dikkat çekme uğruna çevreyi kırıp dağıtmak, balları sokaklara dökmek ve arı kovanlarımızı yakmak şeklinde olmayacaktır. Bu bizim yöntemimiz değildir. Herkes bilsin ki, arının ağzında balı, arkasında da iğnesi vardır” şeklinde konuştu.

REKOLTEDE YÜZDE 30 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Muğla çam balı üretiminin Ağustos-Kasım ayları arasında gerçekleştiğini açıklayan Ziya Şahin, “En iyi üretim dönemimizde 25-30 ton arasında çam balı üretimi yapıldı. Bu yıl yüzde 30 düşüş bekliyoruz. Bir kovandan ancak 5 kilo çam balı alabiliriz ve tek kesim üretim yapabiliriz” diye konuştu.

 

İlimizde Varroa İle Toplu Mücadele Devam Ediyor

İlimiz, Ülkemiz arıcılığının ve bal üretiminin merkezi konumundadır. İlimiz arıcılığında Birliğimizin yapmış olduğu çalışmalar ülkemiz arıcılığına hep örnek teşkil etmiştir ve örnek teşkil etmeye devam edecektir.

Varroa ektoparaziti ile ülkemiz arıcılığı 32 yıldır değişik mücadele programları uygulamakta ve bir türlü etkin sonuç alınamamaktadır. Sebep, zamanında etkili ilaç ve toplu mücadele yapılamayışıdır. Bilimsel çalışmalar da bu olumsuz uygulamaları işaret etmektedirler. Bazı ülkeler, Varroa ile mücadeleyi devlet politikası haline getirerek ve devletlerin vermiş oldukları destekler ile ülkesel olarak toplu mücadele programları uygulamaktadırlar. ( İsrail, Fransa, Suriye ve Arjantin) Uygulama yapan ülkelerde Varroa’dan kaynaklanan zararların özellikle verim ve ilaç masrafları ne kadar azaldığı bilim insanları tarafından bilinmektedir.

Ancak, ülkemiz arıcılık uygulamalarında bu güne kadar toplu ve planlı mücadele konusunda çalışmalar yapılmamıştır. Yapılamadığı içinde, Varroa mücadelesinde başarılı olunamamıştır. Değişik ilaçlar rastgele kullanılmış ve sonuç olarak ta, Varroa mücadelesinde başarılı olunamadığı gibi balda ve mumda kalıntılar bugünkü arıcılığımızın temel sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birliğimizin Şubat 2011 yılında başlatmış olduğu Varroa ile toplu mücadele çalışmalarında üniversitelerimizden gelen destekler doğrultusunda hastalık ve parazitlerle ile en etkin mücadele yöntemlerinin toplu mücadele olduğunu belirtilmektedir ve bizlerin yapmış olduğu çalışmanın doğruluğunu göstermektedir. Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak bizler Varroa ile mücadelede toplu mücadele uygulamasını devam ettirmek amacı ile aynı etken maddeli ilaç ile en fazla iki yıl boyunca toplu ilaçlama yapılması daha uygun olacağı bilimsel otoriteler tarafından belirtilmektedir. Üniversitelerdeki bilim insanlarının öneri doğrultusundan Flumethrin etken maddeli strip tarzında olan ilaçların kullanılması amacı ile Kasım 2011’de tekrar ilaçlama programını devam ettirmek istemekteyiz.

Yasal prosedür gereği, ilimizde toplu mücadele programı çerçevesinde Birliğimiz üyelerine Ecza Deposu ve Veteriner Hekim aracılığı ile ilaçları ulaştırarak, Kasım ayının ilk haftasında üreticilerimizin ilaçlamalara başlamaları sağlanacaktır.

BİN ARILI KOVAN SELE KAPILDI

29 Ocak 2011 tarihinde Bodrum ilçemizde meydana gelen sel felaketinde, ev ve iş yerlerindeki hasarların yanı sıra arıcıları da vurdu.   Bodrum Bitez, Ortakent, Yahşi ve Turgutreis İslamhaneleri bölgesinde etkili olan sel felaketinde bölgede bulunan arı kovanları da büyük oranda etkilendi. İlk belirlemelere göre Muğla İli Kuyucak Köyünde yaşayan üreticimiz Ali AKAN’ a ait olan 400, Bodrum Bitez’ de bulunan Hasan ÖYKE’ ye ait 200 ve Milas Ören Beldesi üreticilerimizden Süleyman KOCATEPE’ ye ait olan 300 arı kovanı sel sularına kapıldı. Bölgede henüz ulaşılamayan arıcılarımızın da olduğu açıklanırken, bu rakamın 1000 arıyı geçeceği tahmin ediliyor.  Yaklaşık 1000 arı kovanı ve 70 bin arının telef olduğu selde toplam zararın 200 bin TL olduğu açıklandı.
Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya ŞAHİN, hasar tespit çalışmalarının ardından hasarların karşılanması için Tarım İlçe Müdürlüğü, İl Özel İdare ve Valilikten yardım talebinde bulunacağını belirtti.

 

VARROA İLE TOPLU MÜCADELE EĞİTİMLERİ YAPILDI

Muğla İli Arı Yetiştiriciler Birliği ve Tarım İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ve İlimize ait 8 ilçede sürdürülen seminerler dizisi ile arı hastalıkları ve özellikle arı üreticilerinin en büyük sorunlardan biri olan Varroa ektoparaziti ile ilgili mücadele yöntemlerini anlatılmıştır. Ayrıca Prof. Dr. Levent AYDIN tarafından Uludağ Üniversitesinde kendi arılarında ve Üniversitenin arılıklarında ilaçlar üzerine yapmış olduğu çalışmalar da anlatılmıştır.
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent AYDIN tarafından 4 gün süre ile Muğla, Ula, Milas, Yatağan, Marmaris, Köyceğiz, Dalaman ve Fethiye ilçelerimizde seminerler düzenlenmiştir. Bu seminerlerde üreticilerin hastalık ve zararlılar ile savaşım yöntemleri ve özellikle toplu ilaçlamanın yararları ve etkinliği konularında bilgilendirilmelerine çalışılmıştır.

Seminerlerde özellikle Varroa ile mücadele stratejisi’ nde;

 • Kuş uçuşu 5 km içinde bütün arılıkların aynı ilaçla aynı gün ilaçlanması,
 • Aynı yörenin en geç 3 gün içinde aynı ilaçla ilaçlanması,
 • Aynı bölgenin en geç 1 hafta içinde aynı ilaçla ilaçlanması,
 • 2-3 Yılda bir ilacın değiştirilmesi,
 • Esas olarak mücadelenin sonbaharda yapılması,
 • Uzun süre kalıcılığı olan ilaçların kontrollü olarak kullanılması vurgulanmıştır.

Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde ilimizde toplu ilaçlama çalışmalarına başlanmış olup bu çalışmalar bütün hızı ile sürdürülecektir.

 

KÖY TOPLANTILARINA BAŞLANDI

Birlik Başkanımız Ziya ŞAHİN, yönetim kurulu üyeleri ve birlik personeli Veteriner Hekim Sezai Erginoğlu belirli dönemlerde köy ziyaretlerine başlamışlardır.
İlçelerimiz ve köylerimizden gelen talepler doğrultusunda Birlik Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve birlik personelleri köy toplantıları yapılarak, üreticilerimizin şikâyetlerini ve birlik faaliyetleri hakkında bilgiler vermek ve yeni gelişmeleri üreticilerimize iletmek amacı ile köy gezmelerine başlamışlardır.

MAYBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ziya ŞAHİN VE Yönetim Kurulu Üyelerimiz seminerlerde MAYBİR’in yapmış olduğu faaliyetleri ve Merkez Birliğimizin yapmış olduğu faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Birlik personelimiz Veteriner Hekim Sezai ERGİNOĞLU yapılan köy toplantılarında arılarda görülen hastalıklar ve hastalıkların oluşumu, mücadele yöntemleri hakkında bilgiler vermektedirler.

Üreticilerimiz ile yapılan karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunarak, ortak bir çözüm yolları bulunmaya çalışılmaktadır.
Yapılan köy ve ilçe toplantılarında üreticilerimizden gelen şikâyetler genel olarak:

 1. Arı nakil araçlarında tonaj sorunları
 2. Arı destekleme miktarlarının düşük olması
 3. Pazarlamada özellikle bal fiyatlarında yaşanan dengesizlikler
 4. Temel peteklerin kontrollerinin daha sık yapılması
 5. Arı konaklama yerlerindeki yer parası sıkıntısı
 6. Gezginci arıcılıkta karşılaşılan sıkıntılar

 Gibi konularda sık bir şekilde sıkıntı yaşadıklarını belirtmektedirler.

 

2. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ YAPILDI

 

05–08 Ekim 2010 tarihleri arasında Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan II. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi yapılmıştır.
Kongremize 330 kişi Muğlalı arıcılarımız, 66 kişi Yerli ve Yabancı Bilim Adamı, 58 kişi Tarım İl-İlçe Müdürlükleri ve Orman Müdürlüğünden, 86 kişi Firma temsilci ve Halktan ilgili kişiler, 130 kişi Öğrenci, 240 kişi İl dışından Arıcılık ile uğraşanlar olmak üzere kayıt yaptıran toplam 910 kişi kayıt yaptırmış bulunmaktadır, bunun haricinde kayıt yaptırmayan çok sayıda il içi ve il dışı üretici ve konu ile ilgili katılımcı kongremizi ziyaret ederek, yapılan sunumları dinlemişlerdir.
Kongremizde 8 farklı ülkeden 12 yabancı konuşmacı, 42 yerli bilim insanı 29 adet sözlü bildiri ve 17 adet poster bildiri ile kongremize katılımda bulunarak ülkemiz ve dünya arıcılığının sorunları hakkında katılımcılara ve ziyaretçilere önemli bilgiler sunmuşlardır.
Kongremizde 23 adet firma stand açarak ve katılımda bulunarak yeni çıkan arıcılık ile ilgili malzeme, ilaç vb. ürünlerini sergileme ve tanıtma fırsatı bulmuşlardır.

ÜLKEMİZİN İLK ARICILIK MÜZESİ AÇILDI

 

Birliğimizin en önemli projesi arasında yer alan 'Muğla Arıcılık Müzesi' açılışı 05 Ekim 2010 tarihinde 2. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongremizin açılışından sonra akşam saatlerinde yapılmıştır.
Birliğimizin hizmet binasında, bodrum katı toplantı salonu, giriş katı müze ve birinci katı da hizmet binası olarak kullanılan Arıcılık Müzesinin açılışını Muğla Valisi Fatih Şahin yaptı.
Müzenin açılışına Vali Fatih Şahin, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Bahri Yılmaz, 2. Uluslararası Muğla Çam Balı ve Arıcılık Kongresi için Muğla'ya gelen yabancı bilim insanları ve arıcılar katıldı.
232 m2 alanda 1909'lu yıllardan bu yana arıcılar tarafından kullanılan malzemelerin sergilendiği müzenin açılışında konuşan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, "Yıllar önce Sakartepe mevkiinde Arıcılık Müzesi açılması için girişimde bulunduk. O dönem bu müzenin açılması için gerekli koşullar sağlanmamıştı. Müze kendimize ait binada yer almasını istedik. Muğla'da arıcılığın tarihi çok eskilere dayanıyor. İlk bal üretimi Yörükler tarafından başlatılmış. Dünyaca ünlü çam balımızın tarihinin 1909'lu yıllara dayandığını tespit ettik. Arıcılık Müzesinde arıcılık tarihinde kullanılan tarihi kovanlar ve diğer arıcılık malzemeleri yer alıyor. Tüketiciler müzeye geldiklerinde arıcılığın nasıl yapıldığını ve tarihçesini öğrenebilecekler. Ayrıca yine şeffaf kovanlar yaptırdık. Bu kovanlarda arıların bal yapma safhaları dakika dakika izlenebilecek. Yine müze içinde kum sanatı, mermer sanatı, doğal taş sanatı ve resim sanatı gibi altı dalda sanatçılarımızın arılar ve arıcılıkla ilgili yaptıkları eserler sergileniyor. Müzede yayınlanacak sinevizyon ile de tüketici doğru bal üretimi nasıl yapılır ve organik bal konusunda bilgilendirilecek. Ayrıca, yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilere çam balının üretim aşamaları ve tanıtımı yapılıyor" dedi.
Muğla Valisi Fatih Şahin, Türkiye'nin çam balı üretiminin yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'da müze açılmasının arıcılara ve turizme büyük katkısının olacağını belirterek, "Muğla çam balı Türkiye'de ve dünyada bir marka. Arıcılık müzesi çam balının üretiminde kullanılan yaklaşık 100 yıllık malzemelerin sergilenmesi ile kalmıyor, aynı zamanda bir turizme de katkı sağlayacak" dedi.
Arıcılık Müzesinin açılışında davetlilere bal şurubu ikram edilirken, müzeyi gezen Vali Fatih Şahin, şeffaf kovan içindeki arıların bal yapımını uzun süre izledi

 

YENİ HİZMET BİNAMIZ AÇILDI

 

05 Ekim 2010 tarihinde 2. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongremizin açılışında sonra akşam saatlerinde açılışı yapılarak faaliyet geçmiştir.

Yeni hizmet binamız üç kattan oluşmaktadır.
Bodrum katımızda 100 kişilik bir toplantı ve seminer salonu, Arı Hastalıkları Teşhis Laboratuar ve Bal Analiz Laboratuarları bulunmaktadır.
Giriş katımızda ÜLKEMİZDE BİR İLK OLAN ARICILIK MÜZESİ bulunmaktadır.
1. katımızda Hizmet binamızda Yönetim Kurulu Başkan Odası, Yönetim Kurulu Toplantı Odası, Müdür Odası, Arı Sağlığı Uzmanı Odası, Muhasebe Odası ve Servis odası bulunmaktadır.


KONGREDE EN İYİ ÇAM BALI SEÇİLDİ

 

05–08 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılan 2. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongremizde yapılan en iyi çam balı yarışmasında dereceye giren üreticilerimiz ödüllerini almışlardır.

21 adet çam balı numunesinin yapılan analizleri sonucunda ilk beşe giren üreticilerimiz ödüllerini almışlardır.
1. olan Çam Balı: Mustafa ŞAHİN Osmaniye/Marmaris
2. olan Çam Balı: Hayrettin AYDIN  Osmaniye/Marmaris
3. olan Çam Balı: Muharrem ÇETİN Armutalan/Marmaris
4. olan Çam Balı: Mehmet YÜCEL  Osmaniye/Marmaris
5. olan Çam Balı: Turgut UYSAL Çıtlık/Ula